Czym objawia się astygmatyzm?

0
2757

Małą znaną, ale bardzo powszechną wadą wzroku, która dotyka sporej części społeczeństwa, jest astygmatyzm. Zaburzenie to znane jest również pod nazwą niezborności oka. Może ono pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a oprócz tego dotyka ono osoby w różnym wieku. Okazuje się jednak, że objawy astygmatyzmu są bardzo charakterystyczne i nie sposób pomylić ich z żadną inną wadą wzroku. Jakie symptomy powinny więc nas zaniepokoić u nas samych bądź naszych bliskich i skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza okulisty?

Przyjrzyjmy się najbardziej charakterystycznym objawom astygmatyzmu (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm). Wrodzone bądź będące wynikiem urazu zniekształcenie kształtu rogówki oka sprawia, że wiązka światła trafiająca do oka z tym zaburzeniem ulega niepożądanemu zniekształceniu. Zjawisko to powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, które znacznie zmniejszają komfort codziennego funkcjonowania osób z astygmatyzmem. Przede wszystkim bardzo uciążliwym symptomem jest niewyraźne i zamglone widzenie, które pojawia się zarówno w przypadku przedmiotów usytuowanych blisko narządu wzroku, jak i tych znacznie od niego oddalonych.

Osoby z astygmatyzmem skarżą się ponadto na zaburzone widzenie świetlnych punktów, takich jak reflektory samochodowe czy też jasno świecące gwiazdy na nieboskłonie. Zamiast pojedynczych, wyraźnych punktów, widzą one wydłużone, rozmazane świetlne smugi, co może prowadzić do powstawania potencjalnie bardzo niebezpiecznych sytuacji u osób kierujących pojazdami mechanicznymi.  Również nieprawidłowe widzenia kątów i krawędzi przedmiotów to jeden z klasycznych symptomów zaburzenia wzroku, jakim jest astygmatyzm.

Objawy te stają się szczególnie uciążliwe, kiedy osoba z niezbornością oka próbuje zawiesić prosto na ścianie obrazek bądź ramkę na zdjęcia. Z pozoru banalne zadanie może wówczas stać się niemal niewykonalne. Bardzo nieprzyjemnym i utrudniającym codzienne funkcjonowanie symptomem towarzyszącym astygmatyzmowi są chroniczne bóle głowy.

Oprócz tego osoby z tym zaburzeniem bardzo często mrugają, gdyż czynność ta przynosi im ulgę i na krótką chwilę przywraca prawidłową ostrość widzenia. Niestety, metoda ta nie pomaga na dłuższą metę i po chwili od mrugnięcia wracają nieprzyjemne objawy.  Na szczęście obecnie bardzo zadowalające rezultaty przynosi korekcja astygmatyzmu przy pomocy specjalistycznych szkieł cylindrycznych. Natomiast w przypadku ciężkich odmian niezborności zdecydowanie najlepsze rezultaty można uzyskać stosując soczewki kontaktowe typu cylindrycznego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]