Jak dbać o implanty zębowe?

0
1179
implanty zębowe

Implanty zębowe cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które straciły swoje naturalne zęby, a nie chciały lub nie mogły stosować tradycyjnych, wyjmowanych protez. Korony implantów stanowią doskonałą imitację prawdziwych zębów pod względem estetycznym, a same implanty to tytanowe korzenie na stałe przytwierdzone do kości szczęk.

Mimo że implanty zębowe są wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów, powinny być regularnie i starannie pielęgnowane. Trzeba pamiętać, że proces zrastania się wszczepu z kością może trwać nawet do sześciu miesięcy i w tym czasie, ale również po nim, warto szczególnie przykładać się do higieny jamy ustnej i robić to prawidłowo. Jak dbać o implanty zębowe aby nie straciły swoich właściwości i pięknie się prezentowały?

implant zębowy

Pierwszy okres po zabiegu

Sam zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych jest bezbolesny, a po jego zakończeniu właściwie od razu możemy cieszyć się perfekcyjnym, naturalnym wyglądem nowego zęba. A jednak sam implant – czyli tytanowy korzeń – osadzony jest i otoczony żywą tkanką. Mimo więc, że sam nie poddaje się procesom chorobowym, musi podlegać szczególnie starannej pielęgnacji.

Prawidłowa higiena jamy ustnej w pierwszych dniach po zabiegu pozwoli pacjentowi uniknąć poważnych problemów. Stan zapalny może pojawić się bardzo szybko w następstwie braku odpowiedniej pielęgnacji dziąseł wokół implantu. Tuż po zabiegu wszczepienia implantów zębowych należy unikać picia i jedzenia aby uniknąć wypłukania powstających skrzepów.

Po dwóch godzinach pacjent może spożywać chłodne, niegazowane napoje, a po czterech – zjeść niezbyt ciepły posiłek. W czasie pierwszej doby od wizyty nie powinien on jeść gorących potraw ani szczotkować okolicy implantu. Należy też unikać płukania ust. Palacze powinni odstawić tytoń na co najmniej 3 doby – o problemie nikotynizmu w odniesieniu do zagadnienia implantów zębowych wspomnimy jeszcze pod koniec artykułu.

Przez pierwsze sześć miesięcy po zabiegu zdjęcia szwów, czyli do czasu zrośnięcia się implantu z kością, pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego i dotykania miejsca wszczepu zarówno palcami, jak i językiem. Koniecznością w tym okresie jest regularne stawianie się na wizyty kontrolne, nawet jeśli gojenie się przebiega bez jakichkolwiek nieprawidłowości.

Codzienna higiena implantów stomatologicznych 

Dopóki rany nie zagoją się, czyli przez pierwsze siedem dni od zabiegu, należy szczotkować koronkę używając miękkiej szczoteczki do zębów. Nie wolno pomijać również dziąseł, ale okolice szwów wymagają szczególnie delikatnego traktowania. Warto płukać jamę ustną przy użyciu płynów stomatologicznych – o wybór odpowiednich produktów należy zapytać lekarza. 

Po upływie pierwszego, z pewnością niełatwego, okresu, pacjent może zacząć prowadzić normalną higienę jamy ustnej. Minimum dwa razy dziennie należy starannie wyszczotkować zęby, wyczyścić przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nici dentystycznej oraz wypłukać jamę ustną płynem antybakteryjnym.

Warto pamiętać, że implanty zębów należy myć przy użyciu specjalnej szczoteczki przeznaczonej właśnie do implantów. Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych nadaje się zwykła nić dentystyczna, taka, jakiej używa się w przypadku naturalnych zębów. Natomiast pasta powinna powinna mieć właściwości bakteriobójcze.

Skutki braku starannej higieny implantów zębów

Implanty, odwrotnie niż naturalne zęby, nie są podatne na próchnicę oraz inne stany chorobowe. To nie oznacza jednak, że można sobie pozwolić na brak higieny. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także z uwagi na zdrowie jamy ustnej. 

Budowa implantu sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmów między koroną a implantem. Jeśli pacjent nie będzie ich regularnie i starannie usuwał, może dojść do stanu zapalnego dziąsła, a to spowoduje szereg poważnych problemów – implantologia zna przypadki utraty całości instalacji.

Jednym z najbardziej pospolitych skutków braku higieny jamy ustnej jest nagromadzenie się kamienia nazębnego, który może wywołać zapalenie okołoimplantowe. Przy zaniechaniu leczenia może dojść nawet do zaniku kości i utraty implantu. Dlatego też nie warto rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych, w czasie których lekarz ocenia stan zdrowia dziąseł i, w razie konieczności, stosuje leczenie.

Produktem, który pomoże pacjentowi dbać o implanty w sposób bezpieczny i skuteczny, jest irygator dentystyczny. Jest to proste w budowie i obsłudze urządzenie, które opryskuje korony i przestrzenie między koronami oraz dziąsłami wodą pod ciśnieniem. Stanowi doskonałe uzupełnienie nici. Dzięki irygacji szczeliny są idealnie oczyszczone, ale nie dochodzi do ich podrażnienia.

Zwykłą szczoteczkę możemy zamienić na szczoteczkę elektryczną lub soniczną – pozwalają one bardzo skutecznie dbać o implanty zębów, a równocześnie są bardzo delikatne dla dziąseł. Warto również regularnie poddawać się zabiegowi usuwania kamienia nazębnego i piaskowania.

Ważnym aspektem dbania o implant jest rzucenie palenia, jeśli nałóg ten u pacjenta występuje. Okazuje się, że palenie może wpływać negatywnie na implantację – do tego stopnia, że nikotynizm jest jednym z powodów, dla których lekarz może nam odmówić wykonania wszczepu implantów zębowych.  Palenie może wywołać periimplantitis – stan zapalny tkanki wokół wszczepu.

Prawidłowo i regularnie pielęgnowane okolice implantów nie przysporzą nam żadnych problemów, a my będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe dziesięciolecia. Warto więc wyrobić w sobie nawyk szczotkowania implantów, czyszczenia nicią i płukania jamy ustnej przynajmniej dwa razy dziennie i przy użyciu odpowiednich do tego celu narzędzi i preparatów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]