Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe?

0
1901
Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe

Problem odsłoniętych szyjek zębowych przede wszystkim wywołuje nieprzyjemne dolegliwości bólowe. W miarę rozwoju może doprowadzić jednak do rozchwiania i utraty zębów. Istnieje kilka przyczyn recesji dziąseł – nieprawidłowa higiena jamy ustnej, wady zgryzu czy błędy dietetyczne. Warto znać domowe sposoby na odsłoniete szyjki zębowe.

Co powoduje odsłonięcie szyjek zębowych?

Odsłonięte szyjki zębowe to wynik procesu recesji, czyli cofania się dziąseł w efekcie ich zaniku. Szyjki zębowe przestają być szczelnie chronione tkanką przyzębia. Często pojawia się również próchnica korzenia zęba. Bez wdrożenia prawidłowego postępowania terapeutycznego, może następnie dojść do rozchwiania zębów i ich utraty.

Fizjologicznie proces recesji zachodzi wraz z wiekiem, rozpoczynając się po 40. roku życia. U osób młodszych taki stan najczęściej jest spowodowany niedostatecznym poziomem higieny jamy ustnej, czyli zbyt krótkim i nieregularnych myciem zębów, stosowaniem szczoteczki o zbyt twardym włosiu i niewłaściwie dobranej pasty do zębów, używaniem zbyt dużej siły lub nieprawidłowej techniki mycia zębów.

Odsłonięte szyjki zębów mogą również pojawić się u osób predysponowanych genetycznie, czyli posiadających cienkie, delikatne dziąsła. Problem ten występuje także w przypadku nieleczonych wad zgryzu lub jako powikłanie po leczeniu ortodontycznym. Przyczyną odsłaniających się szyjek zębowych jest również nałóg palenia wyrobów tytoniowych. Negatywnie na kondycję dziąseł wpływają ponadto błędy dietetyczne, w tym niedobory witamin i minerałów.

Więcej na temat zdrowia zębów i dziąseł przeczytasz na https://www.sunstargum.com/pl/

Jak wyglądają odsłonięte szyjki zębowe? Jakie są objawy?

Odsłaniające się szyjki zębowe wywołują szereg bardzo nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości, co znacznie utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie. W pierwszej kolejności najbardziej dotkliwy jest silny, przeszywający ból przy kontakcie z jedzeniem. Okolica z odkrytymi szyjkami zębowymi staje się nadrważliwa na zimne i ciepłe, kwaśne oraz słodkie potrawy i napoje.

leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Dyskomfort bólowy jest także wyraźnie zauważalny w trakcie szczotkowania. Dodatkowo, może dołączyć się obrzęk dziąseł i ich krwawienie w trakcie mycia zębów. Pojawia się też uczucie nieprzyjemnego zapachu z ust. W miarę rozwoju procesu, zęby stają się coraz bardziej podatne na próchnicę (w tym również zmiany próchnicze korzenia) oraz urazy. Z czasem stają się coraz mniej stabilnie umocowane w zębodole i może dojść do ich utraty.

Co pomaga na odsłonięte szyjki zębowe?

W przypadku problemu z odsłoniętymi szyjkami zębowymi w pierwszej kolejności łagodzi się nadwrażliwość zębów. Pomocne w tym są zarówno żel na odsłonięte szyjki zębowe oraz odpowiednio dobrana pasta na odsłonięte szyjki zębowe. Poleca się również preparaty ochronne, np. w formie płynów do płukania jamy ustnej, wspomagające remineralizację szkliwa. Środki te zawierają specyficzne składniki, które zmniejszają dyskomfort bólowy wywołany kontaktem z przyjmowanym pokarmem, a także redukują krwawienia z dziąseł. Jednocześnie pozwalają na czyszczenie zębow i ich ochronę przed próchnicą.

Na czym polega leczenie odsłoniętych szyjek zębowych?

Podstawą terapii problemu jest zmiana nawyków higienicznych. Jest to jeden z podstawowych domowych sposobów na odsłoniete szyjki zębowe. Należy prawidłowo dobrać akcesoria higieniczne – szczoteczkę o odpowiedniej twardości włosia, pastę oraz płyn do płukania jamy ustnej. Warto stosować właściwą technikę szczotkowania, czyli unikać ruchów okrężnych szczoteczką. Zaleca się również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej, flossera lub specjalnych szczoteczek z gumowym włosiem.

Warto zmienić jadłospis tak, by nie brakowało w nim ważnych witamin i minerałów. Jednocześnie zaleca się ograniczenie spożycia pokarmów kwaśnych i słodkich oraz unikanie tych nadmiernie gorących lub zimnych.

Aby ograniczyć proces recesji dziąseł, w gabinecie stomatologicznym wykonuje się skaling i piaskowanie zębów. Pozwala to na pozbycie się płytki nazębnej oraz kamienia, co ma na celu spowolnienie procesu odsłaniania się szyjek zębowych.

W przypadku wad zgryzu leżących u podłoża rozwoju problemu, należy zastosować odpowiednie leczenie ortodontyczne.

Podstawą terapii problemu odkrytych szyjek zębowych jest zmiana nawyków higienicznych. Jest to jeden z podstawowych domowych sposobów na odsłoniete szyjki zębowe. Należy prawidłowo dobrać akcesoria higieniczne – szczoteczkę o odpowiedniej twardości włosia, pastę oraz płyn do płukania jamy ustnej. Warto stosować właściwą technikę szczotkowania czyli unikać ruchów okrężnych szczoteczką. Zaleca się również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej lub flossera. Warto zmienić jadłospis tak, by nie brakowało w nim ważnych witamin i minerałów. Jednocześnie zaleca się ograniczenie spożycia pokarmów kwaśnych i słodkich oraz unikanie tych nadmiernie gorących lub zimnych. Aby ograniczyć proces recesji dziąseł w gabinecie stomatologicznym wykonuje się skaling i piaskowanie zębów. Pozwala to na pozbycie się płytki nazębnej oraz kamienia, co ma na celu spowolnienie procesu odsłaniania się szyjek zębowych. W przypadku wad zgryzu leżących u podłoża rozwoju problemu, należy zastosować odpowiednie leczenie ortodontyczne.

[Głosów:1    Średnia:2/5]