Psychoterapia i nauka – poznaj Krakowskie Centrum Psychodynamiczne

0
4245

W 2018 roku minie 20 lat od nadania formy organizacyjnej wyjątkowej placówce – powstałemu w stolicy Małopolski Krakowskiemu Centrum Psychodynamicznemu. Przez blisko dwie dekady istnienia rozwinęło się ono w wysoko cenioną placówkę o charakterze edukacyjnym oraz skupiającą najwyższej klasy krajowych specjalistów, którzy podobnie myślą o psychoterapii.

Jak to się zaczęło

Początków Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego (https://www.kcp.com.pl/) należy szukać mniej więcej pięć lat przed ubraniem go ramy organizacyjne. Wiążą się one ze współpracą pomiędzy psychiatrą i psychoterapeutą Piotrem Drozdowskim a psychologiem i psychoterapeutą Januszem Kitrasiewiczem. Zaczęło się od kursu psychoterapii psychodynamicznej w 1993 roku. Od tamtej pory naukowcy zaczęli myśleć nad rozwinięciem współpracy, poszerzeniem jej przez udział innych ekspertów. Aż w końcu, w 1998 roku, doszło do powstania Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego. Wtedy do zespołu ośrodka dołączył mgr Maciej Wilk, psycholog i psychoterapeuta. Trzej wymienieni naukowcy stanową dziś kierownictwo szkoleniowe Centrum.

Podejście psychodynamiczne

W Krakowskim Centrum Psychodynamicznym stosowane jest podejście psychodynamiczne. Oparty na psychoanalizie system psychoterapeutyczny, który został wprowadzony do praktycznego zastosowania przez wspomnianego dra Piotra Drozdowskiego, który do 2012 roku był ordynatorem Oddziału Nerwic i Zaburzeń Osobowości Collegium Medicum UJ, we współpracy z doc. dr Boguchwałem Winidem, psychiatrą i psychoanalitycznym psychoterapeutą. Obydwaj naukowcy wcześniej przez lata stosowali psychoanalizę w krakowskiej Klinice Psychiatrycznej. Ich doświadczenie i podejście było inspiracją dla wielu psychoterapeutów w Polsce do zastosowania podejścia psychodynamicznego.

Działalność szkoleniowa

Krakowskie Centrum Psychodynamiczne poza byciem polem współpracy wielu cenionych specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii prowadzi od lat aktywną działalność dydaktyczną. Odbywa się ona poprzez Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej oraz Psychodynamiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży.

W krakowskiej placówce realizowane są wszystkie etapy szkolenia. Działalność dydaktyczna prowadzona jest też w kilkunastu większych miastach w Polsce. Aby realizować misję dydaktyczną na jak najwyższym poziomie, Centrum współpracuje z kilkudziesięcioma ceniony polskimi specjalistami w dziedzinie psychiatrii, psychologii i psychoterapii. Dzięki temu Krakowskie Centrum Psychodynamiczne (https://www.kcp.com.pl/) współtworzy najwyższe standardy współczesnej psychoterapii.

[Głosów:41    Średnia:3.3/5]