Nie ulega wątpliwości, że biały uśmiech jest symbolem atrakcyjnego wyglądu. Niestety z czasem zęby tracą jasną barwę. Przyczyną przebarwienia zębów może być palenie papierosów czy niewłaściwa dieta. Jednak często zdarza się tak, że po leczeniu kanałowym ząb zmienia kolor na ciemniejszy. Najczęściej przybiera szarą barwę, rządniej czarną. Często wygląda to nieestetycznie, kiedy reszta uzębienia ma jaśniejsza barwę. W tym przypadku warto skorzystać z wybielania zębów, aby odzyskać piękny uśmiech.
Kiedy zęby są zdrowe środek wybielający nakładany jest na powierzchnię zęba. Niestety w przypadku martwych zębów metoda ta nie daje zadawalających rezultatów. W martwym zębie proces przebarwiania zachodzi w wewnątrz zęba, a więc w tym miejscu stomatolog musi zaaplikować preparat wybielający. Alternatywną dla wybielania zębów wewnątrz jest założenie wkładu koronowo-korzeniowego. Korona nie tylko zlikwiduje przebarwienia, ale także wzmocni ząb.
Jak wybielić zęby?
Przed wybielaniem martwych zębów należy zrobić zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić czy kanał jest prawidłowo wypełniony i upewnić się, że nie ma żadnego stanu zapalnego. Następnie należy usunąć z zęba wypełnienie i zabezpieczyć korzeń niewielką warstwą cementu. Jest to ważny zabieg, ponieważ zabezpiecza kanał przed dostaniem się preparatu wybielającego do wnętrza. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w komorze zęba preparatu do wybielania i założenie szczelnego opatrunku. Środek co kilka dni należy wymieniać, najczęściej co 3-4 dni i kontrolować poziom rozjaśniania się zęba. Ilość wizyt i zmian opatrunku zależy od przebarwienia tkanki, ale najczęściej cały proces trwa niecały miesiąc. Po całym zabiegu preparat rozjaśniający zostaje usunięty z zęba, a następnie założona zostaje stała plomba.
W przypadku wybielania martwych zębów powyższa metoda jest jedynym sposobem na uzyskanie jaśniejszej barwy uzębienia ze względu na konieczność zaaplikowania preparatu wybielającego do wnętrza zęba. Zabieg jest bezpieczny i w większości przypadków przynosi oczekiwane rezultaty.
Rezultaty
Warto wiedzieć, że od razu po zabiegu wybielany ząb może być nieco jaśniejszy od reszty uzębienia. Po kilku dniach kolor zęba staje się delikatnie ciemniejszy i dopasowuje się do barwy reszty uzębienia. Niestety może tak się zdarzyć, że martwy ząb nie będzie podatny na wybielanie lub tylko w niewielkim stopniu będzie jaśniejszy. Należy także liczyć się z tym, że po czasie martwy ząb ponownie przybierze ciemniejszą barwę i cały proces wybielania zębów będzie trzeba powtórzyć. Ogólnie wybielenie zębów nie jest zabiegiem dającym efekt raz na stałe. Ponadto jak powszechnie wiadomo martwy ząb jest osłabiony, a więc każda ingerencja w koronę zęba osłabia go i zwiększa ryzyko złamania się.