Jak wybrać odpowiedni stabilizator stawu kolanowego

0
2245

Stabilizator na kolano, czyli inaczej orteza to rodzaj opaski uciskowej, podtrzymującej staw kolanowy. Najczęściej stosowana po urazach i kontuzjach kolana, bądź wśród osób uprawiających sporty o podwyższonym ryzyku uszkodzenia tegoż miejsca. Jak Crossfit, bieganie, czy narciarstwo. Nieocenione podczas leczenia i rehabilitacji urazów stawów kolanowych osób starszych.

Orteza ma na celu podtrzymanie i stabilizację stawu kolanowego. Chroni przed zbyt dużymi skrętami i przeprostami. Jednocześnie zapobiega kontuzjom, jak i wspomaga leczenie i kontrolę bólu, już po przebytym urazie. Kupując ortezę należy pamiętać o jak najlepszym dobraniu jej, w zależności od naszych potrzeb. Zakup pierwszej ortezy (zwłaszcza w celu leczniczym) dobrze jest skonsultować z lekarzem, fizjoterapeutą lub technikiem medycznym. Pamiętajmy, że nowa orteza dopasowuje się do naszego stawu kolanowego, dlatego też nie powinna służyć więcej, niż jednej osobie. Kupując używany stabilizator nie mamy gwarancji jego prawidłowego działania.

Rodzaje stabilizatorów stawu kolanowego

Na rynku znajdziemy wiele odmian stabilizatorów. Każdy z nich ma inne przeznaczenie i inną funkcję. Dobra orteza powinna być starannie wykonana, a korzystanie jak najbardziej naturalne i wolne od bólu.

Stabilizatory miękkie

To najbardziej elastyczny rodzaj ortez, stosowany przy urazach lekkich lub nieznacznych bólach stawu kolanowego. Łatwo dostępne i bez recepty. Dostaniemy je w większości aptek oraz sklepów ortopedycznych. Zapinane na rzepy lub wciągane przez stopę.

Stabilizatory twarde

Dużo bardziej stabilizujące i wspierające kolano, niż ortezy miękkie. Czasem stosowane zamiast gipsu, po cięższych urazach lub zabiegach chirurgicznych. Opaska posiada stabilne i twarde rzepy, które mają za zadanie ograniczyć poruszanie kończyną. Niektóre z nich mają wbudowane zegary boczne, którymi można regulować stopień ruchomości stawu. Lekarz prowadzący dostosowuje kąt zgięcia w zależności od postępów w rehabilitacji.

Stabilizatory sportowe

To najbardziej skomplikowane i najdroższe konstrukcje. Najczęściej są dedykowane i produkowane pod konkretną osobę. Są bardzo odporne i wytrzymałe. Stosuje się je u osób uprawiających sporty podwyższonego ryzyka uszkodzenia stawu kolanowego. Świetnie sprawdzają się w trakcie powrotu do pełnej sprawności po kontuzji, lub w celu uniknięcia kolejnej. Należy pamiętać o rozważnym użytkowaniu tego typu ortezy. Zbyt długie, może przyczynić się do zanikania mięśnia wokół stawu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ortezy?

Przede wszystkim na to, do czego będzie nam ona służyć. Przy niewielkich dolegliwościach możemy zdecydować się na miękki typ stabilizatora. Jednak nie starajmy się leczyć nim przewlekłych dolegliwości, czy poważniejszych obrażeń. Wbrew pozorom, kolano to delikatny i podatny na kontuzje staw. Często niezbędny jest profesjonalny dobór stabilizatora .

Podczas zakupu sprawdźmy również, czy stabilizator nie jest zbyt ciasny lub zbyt luźny. Powinniśmy czuć się w nim naturalnie, na tyle, na ile jest to możliwe. Nie powinien sprawiać nam bólu.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]