Jakie okulary dobrać w przypadku krótkowzroczności

0
11845
Jakie okulary dobrać w przypadku krótkowzroczności

Krótkowidze, patrząc na oddalone obiekty, widzą ich kształty rozmazane i zamglone. Osoby z miopią, czyli krótkowzrocznością, często mrużą oczy, aby ostrzej widzieć z oddali. Po zauważeniu u siebie problemów ze wzrokiem należy udać się do okulisty lub optometrysty. Specjalista dobierze odpowiednie okulary korekcyjne, zgodnie z natężeniem wady wzroku.

Co to jest krótkowzroczność?

Miopia, czyli krótkowzroczność, polega na nieostrym widzeniu obiektów oddalonych, przy zachowaniu dobrego widzenia rzeczy z bliska. Wada wzroku najczęściej spowodowana jest niewłaściwym kształtem gałki ocznej, która jest dłuższa niż u osoby z dobrym wzrokiem. Miopia ma trzy stopnie natężenia (mierzone w dioptriach ze znakiem minus): niski (od 0,5 do 3 dioptrii), średni (3-8 dioptrii) i wysoki (powyżej 8 dioptrii). Niekorygowanie wady wzroku może powodować ból oczu i głowy, łzawienie, a nawet przewlekłe zapalenie spojówek.

Noszenie okularów jako jeden ze sposobów korygowania krótkowzroczności – kto dobiera szkła?

Jedną z metod korygowania krótkowzroczności jest noszenie okularów, które mają na celu hamowanie progresji miopii. Szkła dobiera okulista po wcześniejszym dokładnym określeniu natężenia wady wzroku. Nieodpowiednio dobrane okulary korekcyjne mogą powodować uczucie zmęczenia oczu a nawet pogłębienie miopii. W przypadku dużej różnicy w natężeniu wady, między jednym okiem a drugim, lekarz może zrezygnować z okularów i zaproponować soczewki kontaktowe.

Okulary dla krótkowidza – plus czy minus?

Okulary korekcyjne dla krótkowidzów to tak zwane minusy. Mają one soczewki okularowe rozpraszające wklęsło-wypukłe. Okulary sfery optycznej ujemnej powodują przesunięcie ogniskowej soczewki oka na siatkówkę, czego efektem jest poprawa ostrości widzenia.

Krótkowzroczność – czy nosić okulary cały czas?

Przy niskiej krótkowzroczności nie ma potrzeby noszenia okularów przez cały dzień. W takich sytuacjach zakłada się je np. do jazdy samochodem lub oglądania telewizji. Po zdjęciu okularów warto też pamiętać o higienie wzroku, czyli robieniu przerw w pracy przy komputerze, nieczytanie na leżąco oraz dbanie o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu, np. w czasie oglądania telewizji.

Przeczytaj także: Jak leczyć astygmatyzm ?

[Głosów:45    Średnia:2.1/5]