Jakie są przyczyny i objawy hiperglikemii?

0
1063
Hiperglikemia może być przyczyną poważnych powikłań
fot. Pixabay.com

Hiperglikemia, inaczej zwana przecukrzeniem, wiąże się ze znacznym skokiem poziomu cukru we krwi. Dla osób, zmagających się z cukrzycą, to stan bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego też każdy diabetyk powinien znać objawy hiperglikemii i umieć sobie z nimi poradzić.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/hiperglikemia-i-jej-definicja-objawy-przyczyny-oraz-powiklania/

Przyczyny hiperglikemii

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, o hiperglikemii mówimy wówczas, gdy stężenie glukozy we krwi diabetyka, przekracza dopuszczalną normę. W cukrzycy typu 1 za ten stan odpowiedzialny jest całkowity brak lub niedobór insuliny. Natomiast w cukrzycy typu 2 odpowiada za to insulinooporność – zmniejszona wrażliwość tkanek i komórek organizmu na działanie insuliny.

Wśród przyczyn prowadzących do hiperglikemii, wymienia się następujące:

  • nieprawidłowo zbilansowana dieta, bogata w cukry proste, podjadanie między posiłkami, a także zbyt długi lub zbyt krótki czas pomiędzy posiłkiem a podaniem insuliny;
  • przyjmowanie nieodpowiednich dawek insuliny;
  • nagły stres;
  • zbyt mała lub zbyt obciążająca aktywność fizyczna;
  • stany zapalne;
  • spożycie alkoholu z węglowodanami – likierów, słodkiego wina, piwa, nalewek;
  • nieprawidłowe przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych, a także zażywanie niektórych leków sterydowych, przeciwdepresyjnych czy przeciwpsychotycznych;
  • stany zapalne i infekcje;
  • podawanie insuliny ciągle w te same miejsca;
  • przeterminowanie lub nieprawidłowe przechowywanie insuliny.

Objawy hiperglikemii

O tym, że w organizmie diabetyka doszło do przecukrzenia świadczą takie objawy jak wzmożone pragnienie, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, także w nocy, bóle głowy, senność, problemy z koncentracją. Ponadto może wystąpić również świąd i pieczenie skóry, spadek masy ciała pomimo zwiększonego apetytu, zapalenie dziąseł czy zakażenie dróg moczowych.

Warto pamiętać, że nieleczone przecukrzenie oraz ignorowanie tego stanu może doprowadzić do zaburzeń widzenia.

Zbyt długo utrzymujący się stan przecukrzenia w organizmie prowadzi do poważnych konsekwencji. Wśród nich wymienia się kwasicę ketonową, kwasicę mleczanową, stan hiperglikemiczno-hipermolalny, efekt brzasku. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych wahań związanych z poziomem glukozy we krwi i jak najszybciej na nie reagować, dokładnie kontrolować poziom glukozy oraz stosować się do zaleceń lekarza.

Zobacz też: http://www.dbamourode.pl/kiedy-mowimy-o-hiperglikemii-w-cukrzycy-typu-1-i-typu-2/

[Głosów:0    Średnia:0/5]