Jakie są wymagania dla opiekunki starszych osób w Niemczech?

0
3494

Opieka nad osobami starszymi nie jest zwykłą pracą, a tak naprawdę powołaniem, które trzeba poczuć, aby właściwie ją wykonywać. Podejmując się jej, bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność, ponieważ to odpowiedzialność za drugiego człowieka, który często jest zależny tylko od nas. Nie jest w stanie samodzielnie prawidłowo funkcjonować, najmniejsze codzienne czynności sprawiają mu trudność, potrzebuje pomocy, która w tym przypadku z perspektywy opiekuna jest jego pracą.

Znajomość języka obcego – największa bariera?

Największą obawą przyszłych opiekunów są problemy w komunikacji z osobą starszą mówiącą tylko w języku niemieckim. Wiele osób decydujących się na taką pracę deklaruje tylko podstawową znajomość tego języka obcego. Przy opiece nad seniorem wymagane są jednak większe umiejętności. Trzeba wiedzieć, że pomimo tego, że język niemiecki należy znać, nie jest to największy problem. Wiele firm oferujących pracę dla opiekunów osób starszych w Niemczech pomaga kandydatom zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Carework.pl zapewnia kursy językowe pozwalające udoskonalić swoje umiejętności językowe, a nawet nauczyć się języka niemieckiego od podstaw. Dzięki nim nie tylko zyskujemy większą szansę na znalezienie pracy w Niemczech, ale również zyskujemy pewność siebie w komunikacji z naszym podopiecznym.

Doświadczony opiekun

Kolejnym czynnikiem, który bardzo często jest przez kandydatów na opiekuna uważany za najważniejszy, jest doświadczenie w podobnej pracy. Jest ono mile widziane, jednak jego brak nie dyskwalifikuje nas w procesie rekrutacji. Każdy kiedyś zaczyna, każdy powinien mieć szanse na rozwój oraz realizację swoich planów. W pracy opiekuna dużo większą rolę odgrywają cechy kandydata, jego zaangażowanie, motywacja i chęci. Powinna być to osoba cierpliwa, empatyczna, dobrze zorganizowana, odpowiedzialna, otwarta, asertywna i uczciwa. To znacznie ważniejsze, niż doświadczenie.

Dodatkowo, w niektórych przypadkach wymagane jest prawo jazdy oraz oczekuje się od opiekuna braku jakichkolwiek nałogów – palenia papierosów i picia alkoholu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]