Niejeden sportowiec na którymś etapie swojej kariery zadaje sobie pytanie, czy warto stosować suplementy diety i różnorodne odżywki. Proste z zasady pytanie może wywołać szereg wątpliwości, niedomówień, czy niewiadomych, które warto rozwiać raz na zawsze. Jedno jest pewne: jeśli zastosujemy tego typu środki w sposób właściwy, wówczas suplementacja ma sens.
Do czego służą suplementy?
Najczęściej wybierane suplementy służą rozmaitym celom. Jedne mogą wspomóc budowę oraz zwiększenie masy mięśniowej, inne poprawiają wytrzymałość, jeszcze inne spalają nadmiar tkanki tłuszczowej. Warto wiedzieć więc jaki rodzaj preparatów powinniśmy zastosować zanim po niego sięgniemy. Tylko w ten sposób uda nam się zwiększyć efektywność treningów.
Suplementacja a trening siłowy
Marząc o atletycznej sylwetce warto sięgnąć po kreatynę, czyli jedną z najbardziej popularnych odżywek na rynku. Dzięki kreatynie przyspieszony zostaje wzrost masy mięśniowej, co mocno wspomagają ćwiczenia siłowe. Poza kreatyną dobre efekty osiągnąć można dzięki białku serwatkowemu, które zwiększa objętość mięśni. Inne skuteczne środki dzięki którym regenerują się mięśnie to suplement HMB, CLA – kwas linolowy sprzężony, czy mieszanka ZMA.
Suplementacja przy treningu wytrzymałościowym
Niezastąpione w treningu wytrzymałościowym rezultaty dają odżywki węglowodanowe, dzięki którym poziom glikogenu w organizmie zostaje utrzymany na wysokim poziomie. Najlepszym sposobem na uzupełnienie węglowodanów jest suplementacja żeli, batonów, czy innych preparatów tej kategorii. Ważne jest jednak, by bilans energetyczny nie został przekroczony, co przyniosłoby niechciany efekt uboczny w postaci przyrostu tkanki tłuszczowej.
Zakończenie treningu musi zostać zwieńczone uregulowaniem poziomu aminokwasów. Do tego celu dobrze posłużą dostępne w różnych formach proteiny, które osiągalne są np. w formie mieszanki proteinowo-węglowodanowej.
Suplementacja a walka z nadwagą
Jeśli ćwiczeniom fizycznym przyświeca w głównej mierze cel jakim jest spadek wagi, można wspomóc się suplementami z grupy BCAA. To rodzaj aminokwasów, jakich nie potrafi wytworzyć nasz organizm. Dzięki nim otrzymuje on zapas energii, która wspomaga nas w odchudzaniu. Poza BCAA warto sięgnąć po koenzym Q10, dzięki któremu poprawia się przemiana materii. Świetne rezultaty odnotowuje hoodia z kaktusa afrykańskiego, czyli substancja zmniejszająca łaknienie.