Kiedy zacząć leczenie ortodontyczne?

0
5143

Podjęcie leczenia ortodontycznego, mającego na celu usunięcie wad zgryzu, czyli po prostu wyprostowanie zębów, można rozpocząć na każdym etapie życia. Nawet w późnym wieku można z sukcesem prostować zgryz. Jednak tak naprawdę im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej, nie tylko dla efektów, te bowiem zawsze mogą być znakomite.

Problemy powodowane przez krzywe zęby

Kiedy zgryz jest skrzywiony, jest to przede wszystkim problem estetyczny, co dostrzegają pacjenci. Skupiają się głównie na tym, gdyż dla nich jest to najbardziej dotkliwy problem. Często nawet nie wiedzą, że przez stłoczenie zębów są one bardziej narażone na próchnicę, gdyż trudniej jest je doczyścić, a także na urazy mechaniczne. Pod naciskiem sąsiednich zębów, mogą nawet pękać, toteż ich wyprostowanie jest często kluczowe dla ich zdrowia i dla tego, by je zwyczajnie zachować.

Na tym nie koniec. Wiele problemów powoduje też krzywy zgryz u małych dzieci. Kiedy narząd żucia nie rozwija się prawidłowo, może dojść do jego deformacji, co spowodować może także utrudnienia mowy. Czasem uważa się, że leczenie wad zgryzu jest najrozsądniejsze w dorosłym wieku, już po wyrośnięciu zębów mądrości, gdyż ich wyrastanie kiedy zgryz jest wyprostowany może z powrotem go zaburzyć. Jednak lekarze ortodonci zalecają, by zgłaszali się do nich rodzice dzieci już w najwcześniejszym wieku, u których zauważa się nieprawidłowy rozwój narządu ruchu.

Im wcześniej, tym lepiej

Co istotne, prostować można i trzeba nawet mleczne zęby, gdyż choć one wypadną, wpłynie to na właściwe kształtowanie się narządu żucia i na przykład w późniejszym czasie nie będzie potrzebne poszerzanie łuków zębowych. Poza tym skrzywione zęby mogą powodować utrudnienia takie jak niedomykanie się ust dziecka czy ślinienie. Warto więc, kiedy zauważy się takie zjawiska, jak najwcześniej zgłosić się z dzieckiem do ortodonty, na przykład do poradni ortodontycznej IMED. Oczywiście we wczesnym wieku leczy się wady zgryzu za pomocą ruchomych, zdejmowanych aparatów, jednak to także może dać bardzo dobre efekty, zwłaszcza gdy pamięta się o systematyczności.

Wyprostowanie zębów pozwoli uniknąć licznych problemów, choćby związanych z rozwojem próchnicy na ciasno stłoczonych przestrzeniach, a także zaoszczędzić dziecku wielu problemów w przyszłości. Poważne zaniedbania w tej dziedzinie sprawiają, że wady zgryzu są głębsze, przez co ich leczenie w dorosłym wieku trwa dłużej, jest bardziej skomplikowane oraz kosztowniejsze.

[Głosów:2    Średnia:5/5]