Niewzmocnione mięśnie przyczyną częstych kontuzji

0
1825
Niewzmocnione mięśnie przyczyną częstych kontuzji

Siedzący, ponad ośmiogodzinny tryb pracy niestety poważnie odbija się na naszym zdrowiu. Jeżeli do tego jeszcze dochodzi brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, nałogi – niestety bardzo szybko możesz odczuwać poważne dolegliwości związane z układem ruchu.

Negatywny wpływ, zwłaszcza na nasz kręgosłup mają nieprawidłowe nawyki, do których nasze ciało już się przyzwyczaiło. Najczęściej dotyczą niewłaściwej pozycji siedzącej – zakładanie nogi na nogę, zgarbione plecy, zamknięta klatka piersiowa. Kolejnym, bardzo typowym złym nawykiem jest dźwiganie ciężkich przedmiotów z nieprawidłowo ustawionymi kolanami i kręgosłupem, na przykład na wyprostowanych nogach. Problemem, na który nie zwracamy uwagi jest również sposób w jaki prowadzimy samochód. Podczas jazdy nie powinniśmy wysuwać głowy w przód czy nie ustawiać fotela zbyt głęboko. Dla kondycji lędźwiowego odcinka naszego kręgosłupa negatywne działania wykazują także pochylenia. Pozycja pochylenia w przód powoduje bardzo duże obciążenie dolnej partii pleców. Dolegliwości bólowe mogą być także spowodowane spaniem na średnio wygodnym materacu lub niewłaściwe dobranej poduszce, przez co często budzimy się z bólem w odcinku szyjnym kręgosłupa.  Podczas odpoczynku i snu kręgosłup powinien mieć zachowane wszystkie krzywizny, a głowa podczas leżenia na boku powinna znajdować się w przedłużeniu osi kręgosłupa. Podczas codziennych czynności pamiętajmy także, aby nie wysuwać głowy do przodu. Prawidłową pozycją jest cofnięcie głowy (retrakcja). Ten negatywny nawyk najczęściej rozwija się podczas regularnej pracy przed komputerem.

Na bóle w odcinku krzyżowym kręgosłupa, mogą skarżyć się kobiety, które na co dzień noszą buty na wysokim obcasie. Noszenie szpilek powoduje trójzgięcie w stawach kończyny dolnej (stawu skokowego, kolanowego i biodrowego), zwiększenie przodopochylenia miednicy i przeciążenia kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

Dlaczego warto pracować nad wzmocnieniem mięśni?

Nieprzygotowane do wysiłku i niewzmocnione mięśnie prowadzą do licznych kontuzji i dłuższego czasu powrotu do zdrowia. Do fizjoterapeutów i rehabilitantów bardzo często odsyłani są przez lekarzy pacjenci, których dany rodzaj kontuzji wynika z osłabionych i niewzmocnionych mięśni. Jakiekolwiek czynności, wymagające większego wysiłku fizycznego będą dla osoby ze słabymi mięśniami dużym wyzwaniem. Wszystko zaczyna się od zaniku tzw. gry ślizgu stawowego, stawy przestają tracić swoją ruchomość, dochodzi do przykurczów i w konsekwencji do zaniku ruchów fizjologicznych. Niestety wiele dolegliwości bólowych i kontuzji związanych jest z brakiem odpowiedniej aktywności fizycznej. Problem dotyczy coraz częściej młodych ludzi, którzy zmagają się ze skoliozą, lordozą czy dyskopatią.  Dlaczego nie dbamy o aktywność fizyczną, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy organizm potrzebuje wzmocnienia? Problem wynika z tego, że jesteśmy zbyt leniwi, szybciej się zniechęcamy, tłumacząc, że ćwiczenia są zbyt trudne i wyczerpujące. Jednak potem jedynie, zabiegi z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji mogą nam pomóc.

Osobom, które nie podejmują aktywności fizycznej, mają osłabione mięśnie i często zmagają się z licznymi kontuzjami, polecana jest pomoc ze strony fizjoterapeutów i rehabilitantów. W procesie leczenia stanów zapalnych i wynikających z nich dolegliwości bólowych bardzo pomocne są zabiegi z zakresu fizykoterapii: ciepłolecznictwo, elektroterapia, ultradźwięki, biostymulacja laserowa, krioterapia miejscowa. Dobrym rozwiązaniem jest trening funkcjonalny pod okiem specjalisty, dzięki któremu nauczymy się właściwych wzorców postawy i poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Podczas ćwiczeń pacjent używa profesjonalnego sprzętu – piłek gimnastycznych, trampolin, taśm, rollerów. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnych fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz ortopedów – takich znajdziemy na przykład w Centrum Rehabilitacji, przy ulicy Prostej 69 w Warszawie należącego do Centrum Medycznego Multi Med w Warszawie.

Pamiętaj, aby dbać o wypracowanie silnych i sprawnych mięśni, bo w końcu w zdrowym ciele zdrowy duch!

[Głosów:0    Średnia:0/5]