Kolonoskopia i gastroskopia – jak przygotować się do badań?

0
1026
gastroskopia

Schorzenia układu pokarmowego i jelit są często trudne do wykrycia. Aby wcześnie odkryć różnego rodzaju nowotwory, często trzeba wykonać trudne i nieprzyjemne badania. Czym są i jak przygotować się do kolonoskopii i gastroskopii?

Po co wykonuje się kolonoskopię i gastroskopię?

Zarówno kolonoskopię, jak i gastroskopię wykonuje się w szczególnych przypadkach. Jako badanie profilaktyczne, kolonoskopię powinno wykonywać się po 50 roku życia, a gastroskopię po 35 roku życia, jeśli ma się ku temu przesłanki (na  przykład ktoś w rodzinie cierpiał na chorobę nowotworową). Obydwa badania są inwazyjne, więc nie zaleca się robienia ich często. Do tego sondowania należy się dobrze przygotować, warto więc o badaniach przeczytać więcej w sieci. Gastroskopia w poradniku na ekonsultacje.pl opisana jest dokładnie i w przyjazny sposób. Dobrze jest zapoznać się z rzetelnymi informacjami, aby dobrze przygotować się do badania.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Gastroskopia to badanie, które ma za zadanie sprawdzić ściany przełyku i żołądka. Jest to badanie polegające na wprowadzeniu przez gardło specjalnej rurki zakończonej kamerą. Dzięki gastroskopii można wykryć różnego rodzaju choroby układu pokarmowego, takie jak żylaki czy też rak przełyku lub żołądka, a także wrzody i innego rodzaju problemy. Badanie wykonuje się na boku, w pozycji leżącej i trwa ono około 30 minut. Aby zniwelować odruch wymiotny, można podać pacjentowi znieczulenie.

Ponieważ gastroskopia to jednak badanie inwazyjne i jest związane z dużym ryzykiem zwracania treści żołądkowej, przed badaniem nie należy przyjmować żadnych pokarmów przez co najmniej sześć godzin przed badaniem. Na cztery godziny przed testem zaleca się także zaprzestania picia. Nie powinno się także żuć gumy do żucia, czy palić papierosów.

Jeśli chodzi o leki, to te zmniejszające krzepliwość krwi mogą być przeciwwskazaniem, więc przed badaniem należy skonsultować z lekarzem, czy nie będzie konieczna zamiana ich na inne. Na dwa tygodnie przed badaniem zaleca się także odstawienie leków z grupy inhibitorów pompy proteinowej, gdyż mogą one zafałszować wyniki.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia to badanie jelita grubego. Z uwagi na jego charakter, również może ono być przeprowadzane przy znieczuleniu, gdyż jest dość inwazyjne i może powodować dyskomfort. W tym przypadku rurkę z kamerką wprowadza się do organizmu przez odbyt. Badanie ma na celu sprawdzenie, jakim stanie są ścianki jelita grubego. To badanie wykonuje się profilaktycznie oraz w przypadkach, gdy w rodzinie były udokumentowane przypadki nowotworów.

Przed badaniem kolonoskopii wymagana jest specjalna dieta. Na kilka dni przed badaniem należy zrezygnować z wszystkich produktów, które mogłyby pozostawić resztki w ściankach jelita. Należy odstawić owoce, mięso, ciemnego pieczywo i napoje gazowane. W tym czasie należy przyjmować duże ilości płynów, zwłaszcza wody. Na 24 godziny przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania pokarmów, a także także stosować wskazane przez lekarza środki przeczyszczające oraz pić dużo wody.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]