Bliska Ci osoba zmaga się z zaburzeniami psychicznymi lub obniżonym poczuciem nastroju, co utrudnia jej codzienne funkcjonowanie? A może sam zdajesz sobie sprawę, że potrzebujesz pomocy specjalisty, aby odzyskać równowagę w życiu? Wiele osób chciałoby skorzystać ze wsparcia profesjonalisty, ale nie wie do kogo się udać. Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – nazwy tych zawodów mogą onieśmielać, szczególnie, gdy dana osoba przechodzi ciężki okres w swoim życiu. Jakie są między nimi różnice?
Rodzaje specjalistów z zakresu psychologii
Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia z zakresu psychologii. Do pracy w tym zawodzie niewystarczające są kursy, szkolenia czy też studia licencjackie. Kilkuletnia edukacja sprawia, że psycholog Mokotów posiada rozległą wiedzą na temat psychiki człowieka. W swojej pracy posługuje się różnego rodzaju testami psychologicznymi, które pomagają w postawieniu diagnozy. Specjalista ten może wystawić opinię psychologiczną, ale nie zajmuje się stawianiem diagnoz medycznych. Zazwyczaj pracuje w prywatnych poradniach psychologicznych czy też w oddziałach psychiatrycznych.
Kolejnym specjalistą jest psychiatra. Zajmuje się badaniami psychiatrycznymi oraz przeprowadza wywiad lekarski z pacjentami. Współpracuje z psychologiem – na przykład, jeśli chodzi o wykonywanie testów psychologicznych. Do jego uprawnień należy wystawianie diagnozy oraz przepisywanie leków, wydawanie zwolnień lekarskich oraz kierowanie chorych na oddziały psychiatryczne Psychiatra może zalecić pacjentowi leczenie farmakologiczne oraz wydać skierowanie na psychoterapię. Zazwyczaj sam jej nie prowadzi, chyba, że ukończy dodatkowo szkołę psychoterapii. Może pracować zarówno w prywatnych gabinetach, jak i szpitalach psychiatrycznych.
Natomiast psychoterapeuta jest osobą, która ukończyła szkołę psychoterapii i uzyskała dyplom magistra, co zazwyczaj zajmuje około 5 lat. Specjalista ten może być jednocześnie psychologiem. Zazwyczaj edukuje się w jednym z nurtów, na przykład poznawczo-behawioralnym czy humanistycznym. Psychoterapeuta może prowadzić własną psychoterapię lub zajęcia rozwoju osobistego. Pracuje zarówno w prywatnych gabinetach, jak i publicznych placówkach zdrowia.
Do kogo się udać?
W momencie kryzysu psychicznego najlepiej udać się do psychologa, którego zadaniem w takiej sytuacji jest wytłumaczenie procesów zachodzących w psychice danej osoby oraz stojących za postępowaniem mechanizmów. Specjalista ten udzieli też wsparcia emocjonalnego osobie po traumatycznym przeżyciu czy też w stresującej sytuacji. Do psychologa udają się rodzice w celu zbadania rozwoju dziecka lub też osoby, które chcą wykonać test osobowości lub kwalifikacji zawodowych. Psychiatra zajmuje się bezpośrednio zaburzeniami psychicznymi, natomiast pomoc psychoterapeuty polecana jest w przypadku nerwicy czy stanów lękowych.