Kompleksowa ochrona uzębienia

0
1001
Kompleksowa ochrona uzębienia

Od kilku lat obserwujemy niesamowity postęp medycyny estetycznej, która potrafi coraz mocniej oszukać przeznaczenie i skutecznie nas odmłodzić. Wszyscy chcemy, aby dopisywało nam zdrowie, dbamy o nasze ciała i ich kondycje, natomiast niestety często jeszcze zapominamy o niezwykle istotnym elemencie naszego wyglądu, a mianowicie o stanie naszego uzębienia. Marzymy o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu, który będzie naszą wizytówką a jednak statystyki pokazują coraz większe problemy Polaków w tej kwestii.

Samo dbanie o higienę jamy ustnej nie wystarcza, konieczne są również regularne wizyty u stomatologa, gdzie zaleca się kontrole co pół roku, aby wyeliminować ryzyko rozwoju próchnicy i innych schorzeń. Jeżeli nasze zęby wymagają leczenia, dentysta usuwa ubytki spowodowane próchnicą (tzw. ubytki próchnicze) lub uszkodzeniami mechanicznymi zastępując je odpowiednią i dopasowaną plombą.

Rodzaje wypełnień

Obecnie na rynku mamy kilka rodzajów wypełnień, które wraz z rozwojem stomatologii cały czas udoskonalano, w kierunku przede wszystkim poprawy ich jakości oraz trwałości. Walor estetyczny również przez ostatnie lata zyskiwał na znaczeniu, co przełożyło się bezpośrednio na zmiany kolorów oraz materiałów wykorzystywanych do ich produkcji. Najpopularniejszym materiałem używanym wręcz masowo w przeszłości był amalgamat, charakteryzujący się czarną lub niekiedy srebrną barwą, który stosunkowo był solidnym i bezpiecznym materiałem dającym ochronę na lata, jednak prezentującym się niestety poniżej oczekiwań klientów. w tym momencie najpopularniejszym rodzajem wypełnienia jest wypełnienie kompozytowe, które na stałe zagościło w salonach stomatologicznych ostatecznie wypierając amalgamaty z rynku.

Wypełnienie kompozytowe

Plomba kompozytowa, w porównaniu z amalgamatem, posiada możliwość łączenia danych kompozytów i ich uzupełniania, przez co nie musimy usuwać poprzednich wypełnień z tego materiału i w ten sposób ograniczamy ingerencje w uzębienie do minimum, unikając przygotowywania dużych powierzchni zęba pod wypełnienie (co mogło się sprowadzać do usunięcia części zdrowego zęba aby móc osadzić w nim plombę, w przypadku stosowania wypełnień amalgamatowych). Pozwala to również na przeprowadzanie mniej inwazyjnych i bolesnych zabiegów na pacjentach. Zdecydowanie jednak największą zaletą wypełnień kompozytowych jest możliwość ich dopasowania do koloru zębów pacjenta, przez co plomby te zwyczajnie nie są widoczne dla nas gołym okiem.

Wypełnienia kompozytowe są mieszanką odpowiednich materiałów żywicznych oraz kwarcowego wypełniacza, gwarantując nam odpowiednią wytrzymałość. Stomatolodzy ponadto chętnie z nich korzystają z jeszcze jednego, istotnego powodu a mianowicie ich zdolności do regeneracji tkanki zęba, co ma wpływać na jego kondycję zdrowotną. Przede wszystkim takie wypełnienie ma za zadanie wyeliminować potencjalne stany zapalne i hamować degradacje nerwów oraz prowadzić do odbudowy tkanki.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jednej wadzie kompozytu, czyli podatności na przebarwienia, która jednak może zostać zupełnie wyeliminowana przez regularne wizyty u stomatologa. Profilaktyka w tym przypadku jest na wagę złota i może nam pomóc nam zredukować wydatki do minimum. Po więcej informacji na temat plomb, wypełnień i przebiegu leczenia zapraszamy na stronę emdent.pl gdzie uzyskają państwo fachową pomoc i wszelkie niezbędne informację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]