Alkoholizm. Choroba, o której często się nie mówi

0
1038
Alkoholizm

Alkoholizm jest z jednym nałogów, które często pojawiają się w ludzkim życiu. Równie często jest też problemem ukrywanym, ponieważ w wielu subkulturach picie jest akceptowane, a nawet mile postrzegane – również w nadmiarze. Jednak nie należy mu zaprzeczać, a wręcz przeciwnie, powinien być leczony. Co należy wiedzieć o samej chorobie oraz sposobach radzenia sobie z tym problemem.

Ukrywany alkoholizm

“Nie jestem alkoholikiem. Piję, bo lubię, ale w każdej chwili mógłbym skończyć, gdybym chciał”. Takie zdanie często pada z ust osób uzależnionych od wysokoprocentowych trunków. Niestety w naszej kulturze, w której alkohol pojawia się prawie przy każdej okazji i jest akceptowanym dodatkiem do ludzkiego życia, wiele osób nie chce przyznać nawet przed sobą, że potrzebna jest im pomoc.

Alkoholizm, choć kojarzy się nam z przysłowiowym menelem spod budki z piwem, przyjmuje często zupełnie inne oblicze. Coraz częściej spotkać można tak zwanych alkoholików wysokofunkcjonujących, którzy nie tylko słownie zaprzeczają nałogowi, ale też swoim zachowaniem starają się pokazać, że nie mają żadnego problemu. Prowadzą pozornie normalne życie, mają rodzinę, dobrą pracę (a nierzadko własną firmę), zainteresowania i poukładane, szczęśliwe życie. W rzeczywistości jednak towarzyszy im przewlekły stres i trudności, które próbują zwalczać za pomocą prostej metody “wieczornej szklaneczki whiskey”.

Kiedy należy szukać pomocy?

Ze względu na to, że alkohol jest stałym towarzyszem wakacji, randek, dużych spotkań towarzyskich, imprez firmowych czy rodzinnych przyjęć z większych okazji, np. ślubu, często bagatelizujemy problem. Jednak jeśli alkohol staje się nieodłączną częścią życia, powinniśmy przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

Szukać pomocy stanowczo trzeba, gdy alkohol pojawia się każdego dnia, ponieważ bez niego nie ma szansy na rozluźnienie. Kiedy staje się remedium na wszystkie problemy, sposobem na dobry humor, przypływ energii albo dodanie odwagi. Sygnałem alarmowym może być też tzw. picie do lustra albo w celu zaśnięcia, a następnie stosowanie metody “klina” – poranne picie kolejnej porcji alkoholu, by pozbyć się nieprzyjemnych efektów kaca. Poważnym problemem, który wymaga jak najszybszej interwencji, jest sytuacja, w której nadmierne spożywanie alkoholu zaczyna negatywnie rzutować na wszystkie sfery życia, takie jak rodzina, praca lub zainteresowania.

Leczenie alkoholizmu

Z alkoholizmu niestety nie można wyleczyć się samodzielnie. Pomimo że wielu alkoholików posiada w swojej biografii epizody abstynencji, nie są oni w stanie wytrwać w niej długo i ponownie sięgają po alkohol. Z tego powodu każdy, kto poszukuje skutecznego sposobu na walkę z tym problemem, powinien zdecydować się na leczenie podczas psychoterapii indywidualnej, w specjalnie przygotowanym do tego ośrodku lub w grupie wsparcia. Tylko w profesjonalnych warunkach leczenie alkoholizmu jest skuteczne i pozwala całkowicie zwalczyć chorobę.

[Głosów:1    Średnia:1/5]