Kreatyna najczęściej stosowanym suplementem diety

0
2078

Wokół kreatyny narosło wiele różnych mitów. Osoby uprawiające sporty siłowe oraz wytrzymałościowe, poszukując w pełni skutecznych odżywek, coraz częściej zastanawiają się, czy kreatyna jest bezpieczna i czy rzeczywiście pomaga zwiększać beztłuszczową masę mięśniową. Jak się okazuje, to właśnie kreatyna jest najczęściej wybieranym suplementem spośród dostępnych na rynku odżywek tworzonych dla zaawansowanych sportowców.

Kreatyna w powszechnym stosowaniu znajduje się już od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a to przede wszystkim dlatego, że osoby, które po nią sięgają, mocno wierzą, że z pomocą tej organicznej substancji uda im się nabrać siły, wytrzymałości, co w efekcie przyczyni się do osiągnięcia wymarzonej, sportowej sylwetki.

Czym właściwie jest kreatyna?

Kreatyna jest jednym z najlepszych środków skutecznie zwiększających beztłuszczową masę mięśniową. Dzisiaj na rynku sportowcom oferowanych jest wiele różnego rodzaju postaci kreatyny, występującej zarówno w formie sproszkowanej, jak i kapsułkach. Kreatyna jest niezwykle istotnym składnikiem tkanek mięśniowych, a ponadto bierze udział w procesach chemicznych, które powodują skurcz mięśniowy. W organizmie człowieka kretyna powstaje przede wszystkim z kwasu aminooctowego.

Preparaty z kreatyną są od lat uważane za doskonałe i legalne środki anaboliczne. W krótkim czasie pomagają nie tylko zwiększyć masę, ale także poprawiać siłę oraz wytrzymałość. Kreatyna bierze udział w procesie metabolizmu wysiłku fizycznego, dlatego może być stosowana zwłaszcza przez sportowców uprawiających sporty siłowe oraz wytrzymałościowe.

Działanie kreatyny w suplementach

Kreatyna jest obecnie dostępna w formie różnego rodzaju suplementów. Może być podawana zarówno jako monohydrat kreatyny, jak również w formie estryfikowanej, po którą najczęściej sięgają kulturyści oraz lekkoatleci. Dla osób nieco mniej zaawansowanych poleca się natomiast stosowanie odżywek, które w swoim składzie zawierają jabłczan kreatyny. Substancja ta także jest odpowiedzialna za przyrost masy mięśniowej oraz siły. Estryfikowane formy mają zazwyczaj nieco większą moc działania, dlatego też są uważane za bardziej skuteczne, ale osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tego rodzaju suplementami, na początku powinny sięgnąć po nieco łagodniejsze formy kreatyny.

Suplementy z zawartością kreatyny podwyższają wydolność organizmu, a co więcej, przyczyniają się również do regeneracji komórek po wzmożonym wysiłku fizycznym. By kreatyna pomagała jednak osiągnąć maksymalne korzyści, warto zadbać o to, by była stosowana razem z glutaminą. Substancja ta pomaga wchłaniać białko do mięśni, wspierając procesy anaboliczne.

Każdy sportowiec, który decyduje się na sięgnięcie po suplement zawierający kreatynę, powinien jednocześnie pamiętać o zbilansowanej diecie, która jest niezmiernie ważna właściwie w przypadku stosowania każdej odżywki. Organizmowi należy dostarczać potrzebnych białek oraz węglowodanów, a odżywki nie mogą stanowić tylko i wyłącznie jednego źródła tych składników odżywczych. Tylko wówczas wspomożemy naturalny proces budowania mięśni oraz ich regeneracji po treningu.

Czy kreatyna wywołuje skutki uboczne?

Wielu sportowców przed sięgnięciem po konkretną odżywkę, zastanawia się, czy dany preparat jest aby na pewno bezpieczny i czy nie będzie wywoływał niepożądanych skutków ubocznych. Kreatyna jest suplementem niegroźnym, pod warunkiem oczywiście, że będzie stosowana z umiarem oraz ze zdrowym rozsądkiem. Problemy związane ze skurczem mięśni, ich nadwrażliwością czy odwodnieniem organizmu w przypadku stosowania kreatyny są zgłaszane stosunkowo rzadko.

Trzeba jednak wiedzieć, że długotrwałe stosowanie kreatyny może być uciążliwe dla organizmu, obciążając między innymi nasze nerki. Dlatego przyjmowanie tego suplementu powinno odbywać się w cyklach. Cykl może trwać przez kilka tygodni, w zależności od naszego indywidualnego zapotrzebowania. Po siedmio czy ośmiotygodniowym cyklu należy jednak zrobić przerwę, która powinna trwać przez okres około jednego miesiąca.

Dla kogo kreatyna i kiedy ją stosować?

Kreatyna jest polecana przede wszystkim zaawansowanym sportowcom, uprawiającym sporty siłowe i wytrzymałościowe. Mogą po nią sięgać lekkoatleci, sztangiści oraz kulturyści. Po kreatynę coraz częściej sięgają również nastoletni zawodnicy, ale w ich przypadku bardzo ważne jest rozważne zażywanie tego suplementu. Kreatyna może być suplementem stosowanym tylko i wyłącznie przez te młode osoby, które przeszły okres dojrzewania i są w stanie utrzymać racjonalną dietę każdego dnia. Oczywiście nie należy pod żadnym pozorem przekraczać zalecanych dawek i stosować jedynie suplementy renomowanych producentów.

Kreatynę najlepiej jest przyjmować po posiłku. Według przeprowadzonych badań suplement ten powinien być stosowany również po ćwiczeniach. Wówczas bowiem dostarczane składniki odżywcze wspomagają wchłanianie kreatyny, a to z kolei przyczynia się do zwiększania lub też utrzymywania jej w mięśniach przez cały czas na wysokim poziomie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]