Problem żylaków dotyczy już co trzeciej kobiety i co piątego mężczyzny po 45. roku życia. Ich pierwszymi objawami są swędzenie, pajączki (poszerzone żyły) oraz opuchnięte kostki nóg.
Jak powstają żylaki?
Kiedy zastawki w żyłach są uszkodzone (co wynika z predyspozycji genetycznej, niedoboru ruchu lub zakrzepowego zapalenia żył), przestają poprawnie funkcjonować i powstrzymywać krew przed cofnięciem. Wtedy powstają żylaki – cofanie się krwi w żyłach powoduje wzrost ciśnienia, które rozpiera ściany żył. Po powiększeniu żyły nie kurczą się z powrotem, ale wydłużone skręcają się, tworząc nieprawidłowy przebieg. Żylaki powstają w naczyniach powierzchownych, blisko graniczących ze skórą. Na ich występowanie ogromny wpływ ma szeroko pojęty styl życia. Czynniki sprzyjające żylakom obejmują noszenie obcisłych ubrań, w szczególności podkolanówek czy pończoch, źle zbilansowaną dietę, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, nadwaga i otyłość, przyjmowanie leków hormonalnych, brak aktywności fizycznej oraz stanie lub siedzenie większość dnia na przykład ze względu na wykonywany zawód. Jeżeli chodzi o czynniki niezależne od chorego to znaczenie mają płeć (kobiety chorują częściej), rasa (biała ma większe skłonności do powstawania żylaków) oraz zaburzenia hormonalne.
Żylaki nóg najczęściej pojawiają się na żyle odpiszczelowej oraz odstrzałkowej. Hemoroidy – żylaki odbytu
Guzki krwawnicze (hemoroidy) u zdrowej osoby znajdują się w odbytnicy oraz odbycie, a ich zadaniem jest uszczelnianie odbytu. Kiedy hemoroidy są patologicznie powiększone ich umiejscowienie zmienia się i wypchane są na zewnątrz odbytu. Podczas choroby hemoroidalnej guzki mogą krwawić, boleć, swędzieć i powodować uczucie niepełnego wypróżnienia. Choroba ma cztery stopnie:
— I stopień – hemoroidy są widoczne jedynie podczas badania anoskopowego, mogą krwawić ale nie wychodzą poza wewnętrzną część odbytu,
— II stopień – hemoroidy wydostają się na zewnątrz odbytu podczas parcia, ale po wypróżnieniu wracają samoistnie,
— III stopień – hemoroidy wypadają z odbytu, ale można odprowadzić je ręcznie do normalnej pozycji,
— IV stopień – hemoroidów nie da się odprowadzić do wewnątrz, mogą pojawić się zakrzepy i martwica.
Hemoroidy są spowodowane podwyższonym ciśnieniem w jamie brzusznej lub zastój w żyłach odbytu. Na chorobę hemoroidalną szczególnie narażone są kobiety w ciąży lub wielokrotnie rodzące, otyłe, uprawiające niektóre sporty wyczynowe czy prowadzące siedzący/stojący tryb życia.
Czym zajmuje się chirurgia naczyniowa?
To gałąź chirurgii skupiająca się na patologiach w obrębie naczyń krwionośnych tętniczych i żylnych – zakrzepicą i niewydolnością żył, przewlekłą niewydolnością żylną (żylakami), zatorem tętnicy płucnej, zespołem stopy cukrzycowej, tętniakami, chorobą Buegera, owrzodzeniami żylnymi czy miażdżycą. Chirurg naczyniowy diagnozuje choroby, dobiera odpowiednią metodę leczenia lub skierowuje na operację i klasyfikuje do amputacji chorych kończyn.
Leczenie i usuwanie żylaków – laserowe usuwanie żylaków
W bardzo zaawansowanych przypadkach choroby hemoroidalnej jeszcze kilka lat temu jedyną metodą leczenia była inwazyjna operacja. Od niedawna dostępne jest usuwanie żylaków podczas zabiegu laserowego, który w przeciwieństwie do operacji nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Laserowa terapia endożylna polega na oddziaływaniu światłem lasera w celu zamknięcia żył i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa mniej niż godzinę, nie pozostawia blizn, ryzyko komplikacji jest minimalne, a następnego dnia można powrócić do normalnych codziennych zajęć.
Żylaki znikają do około tygodnia po laserowym usuwaniu. Laserowa metoda endożylna jest niezastąpiona przy leczeniu szczególnie bardzo rozległych żylaków, a podczas jednego zabiegu można zamknąć żyły w obu nogach. Można nią także usuwać pajączki oraz leczyć owrzodzenia żylakowate. Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzany jest zestaw badań klasyfikujących pacjenta do zabiegu. Umów się na wizytę do https://medicus.com.pl/