Lekarz urolog – czym się zajmuje i kiedy należy się do niego udać?

0
1997
Lekarz urolog

Zdrowie układu moczowego jest bardzo ważne dla organizmu człowieka, dlatego gdy zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy udać się do urologa. W czym może nam pomóc ten lekarz specjalista?

  1. Czym zajmuje się urolog, a czym androlog?
  2. Kiedy należy wybrać się na wizytę do urologa?
  3. Jak na co dzień dbać o układ moczowy?

Czym zajmuje się urolog, a czym androlog?

Lekarz urolog, dr Piotr Dobroński,  jest specjalistą zajmującym się problemami związanymi z układem moczowym człowieka. Choć dla niektórych osób wizyta w jego gabinecie bywa krępująca, to jednak zdecydowanie nie warto z nią zwlekać, jeżeli zauważamy u siebie jakieś niepokojące czy niecodzienne objawy. Do zadań lekarza urologa należy między innymi leczenie różnych chorób i niekorzystnych zmian związanych z tym układem w ciele człowieka, do których zaliczają się m.in. stan zapalny i obrzęk, zapalenie dróg moczowych czy nieprawidłowości w pracy pęcherza moczowego.

Bardzo blisko leży specjalizacja lekarza androloga – ten specjalista zajmuje się zdrowiem męskiego układu rozrodczego i można powiedzieć, że jest odpowiednikiem ginekologa, tyle że dla panów.

Kiedy należy wybrać się na wizytę do urologa?

Niektóre osoby mają tendencję do częstego łapania infekcji dróg moczowych, co może prowadzić do zapalenia i innych nieprzyjemnych problemów. Jeżeli zaliczamy się do tego grona, powinniśmy bardzo pilnować swojego zdrowia i odwiedzać urologa zawsze, gdy czujemy że coś jest nie tak jak powinno. Osoby, które nie są aż tak delikatne również powinny zwracać uwagę na swoje zdrowie i nie lekceważyć niecodziennych objawów, ponieważ brak leczenia może być bardzo przykry w skutkach.

Lekarza urologa powinniśmy odwiedzić zawsze, gdy czujemy lub możemy zaobserwować objawy takie, jak: nietrzymanie moczu, nieprawidłowy kolor moczu, parcie na pęcherz, ból, pieczenie, ból w dolnej części pleców czy nieprawidłowości i zmiany w sferze intymnej.

Jak na co dzień dbać o układ moczowy?

Chociaż nie zawsze możemy ochronić się przed chorobą, istnieje wiele rzeczy które możemy zrobić dla swojego organizmu, aby był on w lepszej kondycji. W przypadku układu moczowego ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, aby nerki były w stanie bez problemu filtrować naszą krew. Nie bez związku jest również to, co jemy – zastosowanie lekkiej i bogatej w różnorodne produkty diety również może poprawić naszą kondycję. Jeżeli często łapią nas infekcje należy również stosować profilaktykę w postaci regularnego badania moczu. Powinniśmy robić to co najmniej raz w roku, a jeżeli często mamy problem z zapaleniem może to być również raz na pół roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]