Maź stawowa jest jedną z kluczowych substancji, które znajdują się w stawach. Jest ona odpowiedzialna za odpowiednie smarowanie powierzchni chrząstek w stawach, dzięki czemu mogą one poruszać się swobodnie, z niskim tarciem, a sam ruch nie powoduje bólu. Niestety czasem może pojawić się sytuacja, kiedy mazi jest za mało lub nie występuje wcale, co wymaga pilnego leczenia. Sprawdź, co należy wiedzieć o tej substancji i jak o nią dbać.
Czym jest Maź stawowa
Maź stawowa inaczej nazywana płynem stawowym, to substancja, która znajduje się w jamie stawowej. Jej głównym zadaniem jest odpowiednie smarowanie powierzchni chrząstek, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie tarcia w stawie. Sama maź stawowa składa się głównie z wody, jednak jest ona pełna dodatkowych substancji, które mają wiele właściwości m.in odżywcze. W płynie stawowym możemy znaleźć:
- wodę (94%)
- Kwas hialuronowy (2-3%)
- Białka (ok. 3%)
- Mucyny
- Leukocyty
- Kwas moczowy
- Glikoproteiny
- Glukozę
Najczęstsze schorzenia powodujące ból stawów, związane są z zaburzeniami w syntezie kwasu hialuronowego. Jego synteza znacznie spada po 25 roku życia, dlatego w przypadku bólu stawów regularnie stosuje się środki zawierające kwas hialuronowy. Na rynku obecne są produkty, które zawierają kwas hialuronowy w różnych formach. Można je stosować zewnętrznie, czy w formie iniekcji. Jeżeli preferujesz tę drugą formę, to możesz kupić biolevox ha one w aptece internetowej, który jest żelem dostawowym. Jego stosowanie skutecznie wpłynie na jakość płynu stawowego oraz na jego ilość.
Co zrobić w przypadku zaburzeń związanych z mazią stawową?
Brak mazi stawowej lub jej mała ilość może powodować zaburzenia funkcjonowania stawów oraz ból. W przypadku bólu stawów nie należy czekać i należy udać się do ortopedy, który postawi diagnozę, a następnie rozpocznie leczenie i będzie je nadzorował.
Jeżeli problem jest powiązany bezpośrednio z płynem stawowym, to najczęściej leczenie odbywa się za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mają na celu zahamowanie i wygaszenie procesu zapalnego w stawie, oraz zastrzyki dostawowe. Iniekcje zazwyczaj zawierają preparaty złożone z glikokortykosteroidów, glukozaminy oraz kwasu hialuronowego.
Taka suplementacja działa zbawiennie na stawy. Glukozamina jest jednym ze składników tkanki chrzęstnej i jej obecność wspomaga regenerację powierzchni chrząstki stawowej. Dodatkowo hamuje procesy zapalne w stawie i zapobiega dalszej degradacji tej tkanki.
Obecność kwasu hialuronowego obniża tarcie oraz zapewnia odpowiednie nawilżenie. Nie można jednak pominąć faktu, że wpływa on również na syntezę struktur ochronnych przez struktury stawowe, posiada więc działanie lecznicze.
Jak dbać o stawy?
W przypadku stawów bardzo ważna jest profilaktyka i zapobieganie pojawieniu się schorzeń. Jest to zdecydowanie łatwiejsze niż ich późniejsze leczenie. Aby długo cieszyć się zdrowiem, warto zadbać o odpowiednią masę ciała, która sprawia, że stawy nie są nadmiernie obciążane, czy uprawianie sportu. Negatywny wpływ na kondycję stawów ma długotrwały stres, który powoduje długotrwałe napięcie mięśni, usztywnienie powięzi i ścięgien, co może być bezpośrednią przyczyną przeciążenia stawów.