Metoda McKenziego – zbawienie czy iluzja

0
3457
Metoda McKenziego – zbawienie czy iluzja

Metoda McKenziego przez wiele osób na całym świecie uważana jest za najbardziej skuteczną metodę leczenia bólów w okolicach kręgosłupa. Ma jednak również sporą grupę swoich przeciwników, którzy uważają, że fizjoterapeuci z certyfikatem Instytutu McKenziego dają swoim pacjentom jedynie iluzję leczenia. Jaka jest prawda?

Przyczyny zarzutów

Zarzuty kierowane w stosunku do metody McKenziego zazwyczaj biorą się z braku wystarczającej wiedzy na temat tej metody lub złej interpretacji badań prowadzonych przez jej twórcę, nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Bardzo często lekarze nie mają również czasu, żeby należycie się z tą metodą zapoznać. Tymczasem założenia metody są bardzo proste i wynikają z wieloletniej pracy i obserwacji cierpiących na tego typu bóle pacjentów.

Założenia metody McKenziego

Robin McKenzie pracując z pacjentami zauważył, że w większości przypadków w zahamowaniu bólu pomaga wykonanie serii specyficznych ruchów lub przyjęcie pewnych statycznych pozycji ciała. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że bóle karku czy krzyża najczęściej mają podłoże mechaniczne i są spowodowane przyjmowaniem przez pacjentów pewnych nienaturalnych postaw ciała i nadwyrężaniem przez to swojego kręgosłupa. Owa nienaturalna postawa ciała jest charakterystyczna przede wszystkim dla mieszkańców krajów rozwiniętych i jest związana z praktykowanym przez nich siedzącym trybem życia. Z tego względu, przewlekłe bóle w okolicach kręgosłupa bardzo często są nazywane „epidemią Zachodu”.

Siedząc, bardzo często nie zwracamy bowiem uwagi na postawę naszego ciała. Są to negatywne nawyki polegające na utrzymywaniu złej postawy ciała, tzn. garbieniu się czy złym dostosowaniem oparcia krzesła. Te nawyki są gigantycznym wysiłkiem dla kręgosłupa i powodują utratę przez niego swojej naturalnej elastyczności. Oprócz tego doprowadzają do przeciążeń i uszkodzenia znajdujących się między kręgami krążków, a to sprawia, że pacjenci odczuwają ból.

Metoda walki z bólem

Metoda McKenziego to system, na który składają się edukacja pacjentów na temat przyswojenia pozytywnych nawyków polegających na utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała oraz samodzielne wykonywanie indywidualnie dobranego ćwiczenia. Taka metoda leczenia pozwala oddziaływać bezpośrednio na przyczyny powstawania bólu i, jako że najczęściej fizjoterapeuci mają do czynienia z bólem spowodowanym przez uszkodzenia mechaniczne, to w taki sposób są one leczone. Takie podejście pozwala uniknąć leczenia farmakologicznego, tzn. podawania pacjentom silnych środków przeciwbólowych, które nie są w stanie ich skutecznie wyleczyć, a jedynie przeciwdziałają odczuwanemu przez nich bólowi.

Więcej informacji na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego – www.mckenzie.pl

[Głosów:2    Średnia:4/5]