Przewlekły nieżyt gardła – diagnoza i leczenie

0
6137
Przewlekły nieżyt gardła - diagnoza i leczenie

Przewlekły nieżyt gardła może skutecznie uprzykrzać życie osoby, która zmaga się tego typu komplikacjami. Sprawdź, co może być przyczyną jego powstawia i jak skutecznie sobie z nim radzić.

Rodzaje nieżytów gardła

Laryngolodzy wyróżniają dwa rodzaje nieżytów: ostry i przewlekły. Pierwszy z nich objawia się silnym bólem gardła, ogólnym osłabieniem organizmu i podwyższoną temperaturą. Zazwyczaj jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku nieżytu przewlekłego, ból ma mniejszą intensywność i jest odczuwany niestale w ciągu doby. Jest także zależny od pory roku. Jego objawy nasilają się w nocy i wieczorami oraz w okresie jesienno-zimowym. Zazwyczaj nie towarzyszą mu zmiany w wynikach badań krwi i gorączkowanie.

Przyczyny przewlekłego nieżytu gardła

Długotrwały ból powodują głównie czynniki drażniące miejscowo błonę śluzową gardła. Wśród nich można wymienić alkohol, herbatę, kawę, pyły, dym papierosowy, przesuszone powietrze i niedostateczne nawodnienie. Problem mogą powodować również upośledzenie drożności nosa lub zła technika mówienia. Oprócz nich przewlekły ból mogą sprawiać także przyczyny ogólnoustrojowe, takie jak: choroby tkanki łącznej (choroby układowe), zaburzenia hormonalne powodujące problemy z ukrwieniem, a w niektórych przypadkach również niewydolność wątroby lub nerek. Długotrwały ból gardła może być także powodowany innymi chorobami: przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, przewlekłym zapaleniem migdałków, refluksem żołądkowo-przełykowym lub alergią. Odmienne przyczyny ma przewlekły zanikowy nieżyt gardła, który może występować u ludzi starszych.

Objawy przewlekłego nieżytu gardła

Główną konsekwencją przewlekłego nieżytu jest suchość gardła nasilająca się w godzinach nocnych i tych porach roku, w których używa się klimatyzacji lub ogrzewania. Towarzyszy mu pieczenie, swędzenie, a także ból w różnych częściach gardła o lekkiej lub średniej intensywności. Pojawia się również uczucie przeszkadzania podczas przełykania. W niektórych przypadkach może wystąpić też suchy kaszel.

Gardło jest zaczerwienione, przekrwione. Na jego powierzchni można dostrzec pęcherzyki, błona śluzowa jest rozpulchniona, a czasem także pokryta gęstą wydzieliną.

Terapia

Jeśli tylko istnieje możliwość zdiagnozowania konkretnej przyczyny przewlekłego nieżytu gardła, jego leczenie skupia się na wyeliminowaniu czynnika będącego źródłem problemów. W tym przypadku lekarz może zalecić nawet zabieg (np. prostowanie przegrody nosa lub tonsilloktomię). W przypadku, gdy nie można stwierdzić jednoznacznego powodu problemów, stosuje się leczenie objawowe. Szczególnie dobrze sprawdza się leczenie miejscowe z wykorzystaniem tabletek do ssania, preparatów w postaci aerozolu lub płukanek. Wybierając leki w sprayu, warto zwrócić uwagę na medykamenty oleiste, które mają lepsze właściwości adhezyjne niż te przygotowane na bazie wody. Ich nadrzędną rolą jest nawilżenie gardła, działanie regenerujące i poślizgowe, a także ulżenie w bólu. Przydatne mogą okazać się też inhalacje parowe. Ważną rolę w leczeniu odgrywa również zmiana trybu życia i unikanie czynników, które mogą wzmagać objawy przewlekłego nieżytu gardła. Zaleca się zrezygnowanie z ostrych i gorących potraw, płynów drażniących błonę śluzową, kawy, herbaty. Korzystne dla naszego gardła będzie także unikanie pyłów i suchego powietrza. Przydatne natomiast może okazać się regularne nawilżanie gardła wodą mineralną oraz spożywanie potraw z oliwą z oliwek.

Pomimo tego, że objawowe leczenie bólu gardła może odbywać się domowymi sposobami, przeciągające się objawy przewlekłego bólu gardła warto skonsultować z laryngologiem w celu ustalenia przyczyny pojawienia się schorzenia. Wizyta u specjalisty to także gwarancja wyboru właściwej terapii. Konsultacja lekarska jest tym bardziej polecana, gdyż przedłużające się dolegliwości gardłowe mogą być zwiastunem innych chorób układu odpornościowego i krwionośnego.

[Głosów:13    Średnia:3.2/5]