Moc aromaterapii w przeziębieniu

0
2204

W ostatnich latach obserwuje się wzmożone zainteresowanie substancjami pochodzenia naturalnego, jako potencjalnymi substratami terapeutycznymi, w profilaktyce oraz leczeniu różnorodnych schorzeń. Przyczyniła się do tego nie tylko rosnąca świadomość ludzi lecz również znaczący postęp technologiczny, umożliwiający na precyzyjne wyizolowanie pożądanych składników terapeutycznych, w tym olejków eterycznych.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia jest metodą terapii polegającą na wykorzystaniu prozdrowotnych właściwości substancji roślinnych w postaci odpowiednich olejków eterycznych. Z chemicznego punktu widzenia olejki eteryczne stanowią złożoną mieszaninę związków terpenowych oraz ich pochodnych. Są to produkty zapachowe pozyskiwane z surowców roślinnych takich jak liście, ziele, kwiaty, nasiona czy korzenie na drodze destylacji z parą wodną lub poprzez wyciskanie, bez jakichkolwiek procesów chemicznych.

Olejki eteryczne można aplikować bezpośrednio na skórę w postaci maści, kompresów, kąpieli i masaży lub w stosować je w formie inhalacji dróg oddechowych. Olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania. Większość z nich działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, przeciwpasożytniczo oraz immunostymulująco. Niektóre mają również działanie wykrztuśnie i przeciwzapalne. Nic więc dziwnego, że są ona powszechnie stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy.

Aromaterapia w okresie przeziębienia i grypy

Domowe sposoby ma ból gardła i przeziębienie obejmują nie tylko inhalacje parowe lecz również kąpiele oraz maści rozgrzewające z wykorzystaniem olejków eterycznych. Unosząca się podczas inhalacji para wodna niesie ze sobą dobroczynne substancje znajdujące się w olejkach eterycznych. Zatem jakie olejki na przeziębienie i ból gardła warto stosować? Na katar, zatkany nos i bolące gardło przy przełykaniu najlepsze będą inhalacje z wykorzystaniem olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Przy mokrym kaszlu z powodzeniem można stosować dodatek olejku tymiankowego, który ze względu na działanie mukolityczne i wykrztuśne, rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwia jej usunięcie.

Z kolei olejek z drzewa herbacianego działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, skutecznie zwalczając ból gardła spowodowany przez wirusy i bakterie. Podczas przeziębiania pomocne stają się również maści i balsami np. z olejkiem kamforowym, który nie tylko działa rozgrzewająco lecz również udrażnia zatkane zatoki i zwalcza katar. Problemy ze snem w trakcie choroby z pewnością złagodzi olejek lawendowy, który ułatwia zasypianie, działa uspokajająco i jednocześnie łagodząco podczas bólu gardła.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiscogel
Następny artykułCzym jest zamykanie naczynek?
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.