Nie jesteś skazany na łysienie!

0
4000

Przerzedzanie się włosów jest przez wielu mężczyzn przyjmowane jako ostateczność i wydaje im się, że są skazani na łysienie.

Nie jest to jednak przesądzona sprawa, wypadanie włosów u mężczyzn można bowiem spowolnić lub całkowicie zatrzymać!

Rodzaje łysienia

Wiele zależy od tego, jakie są przyczyny łysienia. Wyróżnia się kilka odmian łysienia, a najpopularniejszym jest łysienie typu męskiego, nazywane też łysieniem genetycznym lub androgenowym. Związane jest ono z reakcją mieszków włosowych na męskie hormony. Ten typ łysienia dotyka wielu mężczyzn, przerzedzenie pojawia się początkowo na skroniach lub na szczycie głowy i z czasem zaczyna coraz bardziej postępować. Bardzo rzadko wyłysienie jest całkowite, ale ubytek jest znaczny. Chociaż ten typ łysienia jest charakterystyczny dla mężczyzn, to mogą na nie cierpieć również kobiety i dotykać może osób w każdym wieku. Proces łysienia można jednak znacznie spowolnić tak, aby ubytek nie był widoczny jeszcze przez długi czas.

Inne przyczyny łysienia to między innymi: efekt przyjmowania pewnych leków, skutek przebytych chorób, skutek zmian hormonalnych (łysienie kobiet po porodzie), stres lub uszkodzenia mechaniczne.

Sposoby na zatrzymanie łysienia

Sposoby na zatrzymanie łysienia można podzielić na profesjonalne zabiegi oraz metody, które wykonane mogą być w domowym zaciszu. W tej pierwszej grupie znajdują się wszystkie profesjonalne zabiegi. Najczęściej w gabinetach kosmetycznych wykonywana jest mezoterapia igłowa z użyciem różnych preparatów. Zabieg mezoterapii polega na nakłuwaniu skalpu igłami o bardzo małej średnicy, przez które wprowadzana jest do skóry substancja aktywna. Zabieg ten przynosi rezultaty przy regularnym stosowaniu, poprawia ukrwienie skóry głowy i pobudza mieszki włosowe do produkcji. Wykonanie takiego zabiegu w domu jest niemożliwe, jest to także dosyć kosztowne rozwiązanie.

Domowe sposoby na zatrzymanie łysienia to przede wszystkim masaże i stosowanie produktów, które bogate są w składniki budulcowe włosów. Najlepiej sprawdzają się drożdże, naturalne oleje, zioła. Ciekawostką w pielęgnacji włosów jest… piwo! Ze względu na zawartość drożdży trunek ten jest bogaty w witaminy z grupy B, które wpływają korzystnie na wygląd włosów. Piwo może być rozcieńczane z wodą i stosowane jako płukanka po myciu i dawać odpowiednie zagęszczenie włosów.

Podczas walki z łysieniem należy unikać stresu, niedoborów witamin. Nie należy też ciasno upinać włosów, ani stosować środków modelujących, które obciążają włosy i wysuszają skórę głowy.

Jak skutecznie zatrzymać łysienie?

Aby zatrzymać łysienie potrzebna jest przede wszystkim systematyczność i szybkie podjęcie działań. Im wcześniej zaczynamy walczyć z postępującym łysieniem, tym lepsze są szansę na poprawę stanu. Nieaktywne mieszki włosowe zabliźniają się i nie ma szansy na ponowne ich uaktywnienie, dlatego działać trzeba jak najszybciej. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk stosowania zabiegów pielęgnacyjnych na włosy regularnie, tak aby utrzymywane były one w dobrej kondycji. Łysienie nie jest wyrokiem i można z nim skutecznie walczyć w domowym zaciszu!

[Głosów:6    Średnia:3.8/5]