Nietrzymanie moczu – czy to groźne?

0
2637

W dzisiejszych czasach nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, dotyka naprawdę wielu osób. Choroba ta jest zawsze dość poważnym problemem, który ma niekorzystny wpływ na jakość życia każdej osoby. Problem nietrzymania moczu pojawia się zwykle u ludzi po czterdziestym roku życia. Choroby tej nie należy lekceważyć, gdyż wymaga ona wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nieleczona inkontynencja sama nie minie, a jedynie będzie się pogłębiać. Osoby, które cierpią z powodu nietrzymania moczu, nie powinny wstydzić się swoich dolegliwości. Tylko pomoc specjalisty może rozwiązać dokuczliwe problemy, znacznie ograniczające normalne życie.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jakie są przyczyny

Mogłoby się wydawać, że nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet. Tymczasem ta przykra przypadłość dotyka również wielu mężczyzn. Choroba ta może mieć przebieg krótkotrwały lub być przewlekła. W przypadku krótkotrwałych problemów, za ich spowodowanie odpowiada zwykle prowadzone leczenie jakiejś choroby. Inkontynencja może również pojawić się, jeśli dojdzie do blokady cewki moczowej. Jej skutkiem jest natomiast zbieranie się moczu w pęcherzu oraz kłopotliwe wyciekanie. Nietrzymanie moczu występuje często u mężczyzn w starszym wieku, u których pojawiają się choroby prostaty. Problemy mogą również wystąpić po przebytych operacjach chirurgicznych.

Kłopotliwe nietrzymanie moczu u mężczyzn może pojawić się po długotrwałym nacisku na pęcherz. Problem ten dotyka najczęściej osoby, prowadzące siedzący tryb życia lub mające nadwagę. Inkontynencja może wystąpić również podczas andropauzy. Jedną z najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn jest także przyjmowanie leków, wykazujących się działaniem moczopędnym. Ponadto, inkontynencja występuje niekiedy przy problemach zdrowotnych, takich jak zapalenie pęcherza czy zapalenia dróg moczowych.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Kiedy pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu, należy zawsze rozpocząć leczenie. Nie jest to dolegliwość groźna, jednak na pewno dosyć uciążliwa. Wielką pomocą w codziennym życiu okażą się ponadto pieluchy dla dorosłych, które pozwolą zwiększyć komfort i czuć się pewnie każdego dnia. Na rynku można odnaleźć wiele produktów tego rodzaju. Marki, oferujące pieluchomajtki, takie jak chociażby Tena, proponują modele w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni model dla siebie. Osoby, mające problemy z nietrzymaniem moczu nie muszą się obawiać noszenie pieluchomajtek. Bielizna, produkowana z wysokiej jakości materiałów, jest niewidoczna pod ubraniami, a na dodatek bardzo wygodna.

Problem z nietrzymaniem moczu – specjalista pomoże

Warto pamiętać, że problem nietrzymania moczu nie jest końcem świata. Aby jednak poradzić sobie z przykrą dolegliwością należy odwiedzić lekarza, który wskaże odpowiednią drogę leczenia problemu. Domowe sposoby walki z tą przypadłością nie są dobrym rozwiązaniem, dlatego nie warto decydować się na ich wybór. Tylko lekarz może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny choroby i dobraniu właściwego leczenia. Rozwiązaniem problemów często okazuje się wybór odpowiednich środków farmakologicznych. Niekiedy jednak trzeba podjąć bardziej radykalne kroki i zdecydować się na zabieg chirurgiczny, który pozwoli zapomnieć o przykrych problemach z nietrzymaniem moczu. 

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]