Nowe metody stosowane w przypadku protez zębowych

0
3590

Braki w uzębieniu są zmorą osób starszych, ale i młodszych. Taki problem można zauważyć w każdym wieku, a przyczyny bywają przeróżne – zawsze jednak sytuacja taka obniża samopoczucie i komfort życia, doprowadzając nie tylko do niskiej samooceny, ale także problemów zdrowotnych. Na szczęście od lat stosuje się sprawdzone rozwiązania, które mają na celu uzupełnienie zębów oraz przywrócenie ludziom normalnego życia.

Protezy szkieletowe odchodzą dzisiaj w zapomnienie, gdyż na ich miejscu pojawiają się nowe, lepsze metody. Jedną z nich są protezy na zasuwach, zatrzaskach. Ich znaczną zaletą jest to, iż nie posiadają widocznych metalowych elementów co jest standardem w szkieletowych protezach. To właśnie, dlatego wypierają one takie rozwiązania, gdyż każdemu zależy dzisiaj na ładnym i estetycznych wyglądzie.

Mocowanie protezy

Cały proces mocowania takiej protezy polega na osadzaniu na zachowanych zębach pacjenta specjalnych koron z zasuwami lub zatrzaskami. Drugi zatrzask lub zasuwa przylegają do protezy, więc jak łatwo się domyślić – oba elementy łączy się ze sobą. Jest to wygodne rozwiązanie, które dodatkowo nie jest wcale drogie, dlatego większość osób może sobie na to pozwolić. Protezy tego typu są ruchome, dlatego z łatwością można je wyczyścić – jak potwierdzają ich posiadacze, są one o wiele znacznie wygodniejsze niż typowe wyjmowane protezy.

Zalety stosowania protez na zasuwach i zatrzaskach to:

  • brak widocznych elementów metalowych
  • stabilne mocowanie zapewniające pełen komfort
  • estetyczny wygląd
  • wysoka trwałość
  • łatwe utrzymanie higieny

Protezy na zasuwach, zatrzaskach mogą występować w dwóch wariantach –  mogą to być protezy całkowite lub częściowe. W przypadku pierwszych konieczne jest wcześniejsze wszczepienie implantów, na których osadza się zatrzaski. Protezy częściowe nie wymagają tego kroku, gdyż wykorzystuje się tu pozostałe w szczęce zęby. Oba rozwiązania są dzisiaj dość często stosowane, gdyż stanowią one świetną alternatywę dla protez szkieletowych. W ich przypadku wiele osób narzeka na brak stabilności oraz wady wymowy oraz inne dolegliwości. Protezy zatrzaskowe są pozbawione takich problemów, dlatego pacjent może czuć się znacznie bardziej komfortowo. Taka metoda jest dodatkowo znacznie tańsza niż stosowanie implantów zębowych, dlatego osoby, które pragną uzupełnić brak pojedynczego zęba powinny zdecydować się na takie rozwiązanie. Bardzo ciekawe jest także to, iż stosowanie zatrzasków może być świetnym uzupełnieniem typowych protez akrylowych lub wykonanych z innego materiału.

Protezy na zasuwach, zatrzaskach poprawiają komfort ich noszenia oraz eliminują takie problemy jak:

  • ruszanie się protezy
  • występowanie wad wymowy
  • niekorzystna estetyka twarzy
  • zanik kości zębowych
  • odruch wymiotny

Protezy na zasuwach, zatrzaskach są bardzo trwałe i nie kosztują przesadnie wiele, dlatego jest to opcja dostępna niemalże na każdą kieszeń. Dodatkowo warto wspomnieć, że zatrzaski pozwalają także stosować mniejsze protezy, które są o wiele bardziej wygodne w użytkowaniu. Zalet jest tutaj bardzo wiele stąd też rośnie zainteresowanie tego typu rozwiązaniem, a sami dentyści polecają tą metodę swoim pacjentom.

Materiał powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Kamamed z Warszawy. W celu  uzyskania dokładnych informacji na temat zabiegów i leczenia zapraszamy na stronę internetową: Kamamed.pl.

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]