Porady na wakacyjne wypady

0
2739

Przygotowania do podróży to wbrew pozorom niełatwa sprawa. Jeśli jednak będziemy dobrze zorganizowani i zaczniemy je stosunkowo wcześnie, to podczas urlopu nie będziemy musieli się już o nic martwić. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych rozwiązań, które zagwarantują Wam zdrowe i bezpieczne wakacje. Cała podróż powinna bowiem się zacząć od wizyty w Poradni Medycyny Podróży. Dlaczego? Przeczytajcie!

Wizyta w poradni

Coraz więcej Polaków wybiera na cel swojej podróży egzotyczne miejsca, takie jak Azja, Afryka czy Ameryka Południowa. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków, trzeba być przygotowanym na mniej przyjemne aspekty wyboru takich kierunków, jak np. choroby zakaźne. Działania im zapobiegające powinniśmy podjąć jeszcze zanim wyruszymy na urlop. Nieodzowna będzie tutaj wizyta w Poradni Medycyny Podróży. W poznańskiej Lecznicy Certus, możemy umówić się na konsultacje z lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie. Oceni on nasz stan zdrowia i udzieli kompleksowych informacji na temat zagrożeń związanych z podróżami do wybranej destynacji oraz metod zabezpieczenia zdrowia już w trakcie wyjazdu. Ważne, aby podczas rozmowy udzielić lekarzowi dokładnych informacji na temat tego dokąd się wybieramy, jak zamierzamy zwiedzać i w jakim okresie będziemy przebywać w danym miejscu. Na tej podstawie będzie on mógł również zaproponować odpowiednie szczepienia ochronne.

Przygotowanie apteczki

Po konsultacji z lekarzem medycyny podróży będziemy już wiedzieli, jak powinna wyglądać nasza apteczka. Bez względu na kraj, do którego się udajemy, powinny się w niej znaleźć lekarstwa, które przyjmujemy na co dzień z powodu chorób przewlekłych, repelent przeciw owadom, leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, środki opatrunkowe i dezynfekcyjne oraz krem z filtrem UV. Dzięki wcześniejszej wizycie w poradni medycyny podróży, będziemy mogli uzupełnić naszą apteczkę o pozostałe środki dostosowane do miejsca wyjazdu, np. leki przeciwmalaryczne.

Profilaktyka przeciwmalaryczna

Na malarię choruje co roku w 110 krajach 300 mln osób, a ponad 1 mln z nich umiera. Malaria występuje w ponad stu krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej. Chorobą tą zakazić się można przez ukąszenia owadów przenoszących pasożyta. Do działań prewencyjnych zalicza się zazwyczaj przyjmowanie leków przeciwmalarycznych oraz używanie repelentów, moskitier i noszenie odpowiedniego ubrania zakrywającego ciało. Leki przeciw malarii należy przyjmować w zależności od ich rodzaju, zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet kilka tygodni przed wyjazdem. Nie wszystkie placówki medyczne oferują dobór odpowiedniej profilaktyki lekowej zależnie od miejsca wyjazdu, warto więc wybierając się po poradę, wziąć to kryterium pod uwagę (w Poznaniu polecamy, m.in. Prywatną Lecznicę Certus).

Szczepienia ochronne

W przypadku wielu chorób tropikalnych najprostszą metodą profilaktyki jest szczepienie. Należy je wykonać około 4-6 tygodni przed planowaną podróżą, dlatego tak ważne jest, żeby w porę udać się do poradni medycyny podróży. Pomocne będą również tzw. kalendarze szczepień, w których znajdziemy dokładne terminy. W przypadku wyjazdu do Afryki czy Ameryki Południowej jest zalecane, a w części krajów obowiązkowe, wykonywanie szczepień przeciwko żółtej febrze. Zostanie nam wówczas wydane Międzynarodowe Świadectwo Szczepień, tzw. żółta książeczka. Jest to oficjalny dokument potwierdzający przebycie szczepień lub innej formy profilaktyki przed podróżą, który może być sprawdzany podczas przekraczania granic państwowych.Przed wyjazdem należy także pomyśleć o wielu innych szczepieniach, np. przeciw pneumokokom, tężcowi, błonicy, WZW A i B, które możemy wykonać w dobrych poradniach medycyny podróży, np. w poznańskim Certusie.

Wykupienie turystycznego ubezpieczenia

Leczenie za granicą bywa bardzo kosztowne, dlatego warto wykupić polisę ubezpieczeniową zapewniającą pokrycie kosztów leczenia. Należy się jednak dowiedzieć, czy wykupiony przez nas pakiet obejmuje m.in. leczenie zachorowań na choroby tropikalne, leczenie obrażeń ciała doznanych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych. Co więcej, w przypadku podróży do miejsc, gdzie opieka zdrowotna jest na niskim poziomie lub turystyki ekstremalnej, zaleca się wykupienie ubezpieczenia kosztów transportu i repatriacji oraz ubezpieczenia kosztów ratownictwa.

Teraz pozostaje tylko spakować walizkę i wyruszyć na wymarzone wakacje! Odpowiednie przygotowanie przed wyjazdem gwarantuje nam spokojny urlop bez dodatkowych stresów.  Korzystając ze specjalistycznej poradni medycyny podróży, możecie rozwiać wszelkie wątpliwości oraz otrzymać niezbędne informacje i fachową opiekę medyczną. Warto przestrzegać złotej zasady – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]