Co należy robić by być zdrowym?

0
11209

Co należy robić by zachować dobre zdrowie oraz sprawny umysł w podeszłym wieku? Odpowiedź wydaje się prosta. Należy pamiętać o odpowiedniej diecie zawierającej antyoksydanty, być aktywnym fizycznie oraz gimnastykować codziennie swój umysł.

Każde kolejne pokolenie żyje średnio trochę dłużej, jednak nie oznacza to, że osoby starsze cieszą się dobrym zdrowiem. Co więc należy robić by mając ponad osiemdziesiąt lat być nadal sprawną i samodzielną osobą?

Wpływ diety na zdrowie

Specjaliści zajmujący się żywieniem opracowali zalecenia dotyczące codziennej diety. Wynika z nich, że powinno się spożywać pięć niewielkich posiłków dziennie. Dwa z tych posiłków powinny składać się jedynie z produktów wegetariańskich. Taka dieta pozwala uniknąć podjadania między posiłkami oraz zapewnia organizmowi odpowiednią ilości antyoksydantów, czyli substancji hamującej proces starzenia. Zakupy starannie wyselekcjonowanych produktów można zrobić wybierając sklep internetowy ze zdrową żywnością wegańską.

Sen a zdrowie

Jeśli pragniemy być zdrowi i sprawni powinniśmy zadbać o prawidłowy sen. Wyniki badań potwierdziły, że osoby które śpią średnio około siedmiu godzin dziennie są zdrowsze i cieszą się lepszym samopoczuciem. Sen jest bardzo ważny, ponieważ w jego trakcie dochodzi między innymi do wzmożonej regeneracji komórek. Osoby niewyspane nie tylko są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby, ale również szybciej się męczą i denerwują.  

Tylko nie pal

Jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia jest palenie papierosów. Każdy wypalony przez nas papieros skraca nasze życie o około pięć minut. Dym z papierosów zawiera aż cztery tysiące szkodliwych dla zdrowia substancji, wiele z nich może powodować wystąpienie choroby nowotworowej. Palenie papierosów ma fatalny wpływ na pracę układu krążenia oraz układu oddechowego.  

Aktywność fizyczna

Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna jest potrzebna organizmowi. Ćwiczyć powinny zarówno osoby młode jak i starsze. Systematyczny trening nie tylko przekłada się na ładną sylwetkę, ale również na bardzo dobrą wydolność organizmu. Ruch zapobiega też wielu schorzeniom. Ćwiczyć można praktycznie wszędzie. Wiele osób biega lub jeździ na wolnym powietrzu. Inni trenują w siłowni wykorzystując profesjonalny sprzęt taki jak maszyna smitha  lub orbitrek. Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dobry i sprzyja długowieczności.

Unikanie stresu

Stres jest wyniszczający dla organizmu i dlatego należy go unikać. Gdy się denerwujemy w naszym organizmie rośnie gwałtownie poziom adrenaliny, wolnych kwasów tłuszczowych, glukozy a także triglicerydów. Jeśli nie zostaną one zneutralizowane będą negatywnie wpływać na pracę całego organizmu.

[Głosów:51    Średnia:2.4/5]