Postaw na zdrowe i zadbane stopy

0
4598
Postaw na zdrowe i zadbane stopy

Marzysz o pięknych i zdrowych stopach? Nic prostszego. Przepis na ładny ich wygląd jest dziecinnie prosty. Na czym on polega? Potrzebne są Twoje chęci, odrobina motywacji i wiedzy oraz regularność. Jeśli jesteś gotowa lub gotowy podjąć wyzwanie, a przy okazji spełnić swoje marzenie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Obalmy mity

Zacznijmy od tego, że skóra na stopach stwarza mylne wrażenie na swój temat. Wydaje się, że jest na tyle odporna na różne czynniki zewnętrzne i urazy, iż nie wymaga od nas praktycznie żadnej troski. Tymczasem prawda o niej jest diametralnie inna – to skóra delikatna, bardzo wrażliwa i mocno unerwiona. Wymaga od nas odpowiedniej, codziennej higieny oraz prostych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak m.in. nawilżanie.

Czasem nawet najdrobniejsze zaniedbanie może prowadzić do mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości oraz najzwyczajniej oszpecać nasze stopy – a tego nikt z nas przecież nie chce!

To dzwonek alarmujący, że Twoje stopy potrzebują szczególnej opieki

Jeżeli nie chcesz mieć oszpeconych – brzydko i niezdrowo wyglądających stóp – przy codziennej kąpieli zwracaj uwagę na ich wygląd. Jeśli zaobserwujesz jeden z wymienionych stanów to znak, że należy poświęcić im więcej uwagi i troski, a są to m.in.: grzybica, nieprzyjemne odparzenia, bolące odciski, piekące, popękane lub zrogowaciałe pięty.

Przyjrzyjmy się wybranym dolegliwościom

Grzybica

Wbrew pozorom bardzo łatwo się jej nabawić. Wystarczy za dużo ciepła i zbyt duża wilgoć. Wiele przypadków dotyczy osób, które przez całą dobą noszę pełne buty. Inne najczęściej spotykane sytuacje dotyczą korzystania z basenu publicznego, wizyty w saunie czy wzięcia prysznicu w hotelowej łazience. Objawia się ona piekącymi i swędzącymi stopami oraz pojawieniem się między palcami niewielkich pęcherzyków. Jak z nią walczyć? Jeśli zaobserwujesz wyżej wymienione objawy najlepiej udaj się do lekarza, który wypisze ci specjalistyczne leki – na rynku dostępne są dedykowane tej chorobie specjalne kremy i maści. Poza tym pamiętaj o higienie i pielęgnacji stóp. A w takich miejscach jak basen, hotelowa łazienka czy sauna – zawsze pojawiaj się w klapkach.

Odparzenia

Z tym problemem najczęściej spotykamy się w porze letniej i przy fali upałów. Pojawiają się głównie z przyczyn takich jak: kryte buty czy źle dobrane /niewygodne obuwie. W tym przypadku najważniejszą rzeczą jest zdanie sobie sprawy jak bardzo ważny jest odpowiedni dobór obuwia do pory roku i panujących na zewnątrz temperatur. Trzeba też zwracać baczną uwagę na wybór butów, które będą służy naszym stopom – nie liczy się tylko moda, ale i wygoda. Jeśli jednak spotkała cię ta dolegliwość polecane jest wymoczenie nóg w wyciągu z rumianku i danie chwili wytchnienia stopom.

Odciski

Najczęstszym powodem ich pojawienia się na naszych stopach jest niewłaściwie dobrane obuwie. Bardzo często dotyka wiele osób w okresie letnim, kiedy chętniej uprawiamy sport, więcej się ruszamy i ogólnie jesteśmy bardziej aktywni. Problem ten też dotyczy niewłaściwej pielęgnacji stóp. Ważna jest tu codzienna higiena, regularne nawilżanie stóp oraz zwracanie uwagi na to czy obuwie jest odpowiednio dobrane do stopy oraz panujących na zewnątrz warunków pogodowych.

Popękane pięty

Większość osób, które borykają się z tym problemem powinna zadać sobie kluczowe pytanie brzmiące: „czy właściwie dbałam o higienę i pielęgnację moich stóp”? Problem ten bowiem jest odzwierciedleniem naszej troski lub jej braku o nasze nogi. Pięty w ten sposób alarmują, że „dzieje się źle” i potrzebna jest im pomoc. W takiej sytuacji warto udać się do najbliższej apteki i kupić specjalistyczne kremy na popękane pięty. Należy też zadbać o codzienna ich higienę i pielęgnację – istotne jest tu odpowiednie nawilżanie.

Jak więc widzicie – przepis na piękne i zdrowe stopy – jest bardzo prosty!

[Głosów:0    Średnia:0/5]