Problem nietrzymania moczu – jak sobie z nim radzić?

0
1661
Problem nietrzymania moczu – jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu to problem, z którym boryka się wiele osób, zwłaszcza kobiet. Dolegliwość ta ma różne przyczyny, na przykład osłabienie mięśni dna miednicy (tak zwanych mięśni Kegla) odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego napięcia i niepopuszczanie moczu. Jest wiele sposobów na poradzenie z tym problemem, w tym pampersy dla dorosłych. Podpowiadamy, jak skutecznie opanować problem nietrzymania moczu.

Czym spowodowane jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to najczęściej problem pojawiający się w przypadku osób starszych, zwłaszcza pań.

U osób młodszych może zdarzyć się tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, kiedy mocz popuszczany jest lub oddawany mimowolnie podczas wysiłku fizycznego, takiego jak dźwiganie ciężkich rzeczy czy ćwiczenia fizyczne, ale także na przykład podczas śmiechu czy kichania. Tego rodzaju nietrzymanie moczu spowodowane jest najczęściej osłabieniem mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy.

Nietrzymanie moczu to także częsta dolegliwość w przypadku kobiet w ciąży oraz tych, które mają za sobą naturalny poród. Przyszłe mamy czują parcie na pęcherz związane z obecnością w ich macicy rozwijającego się i rosnącego płodu – jeśli mają słabe mięśnie Kegla, mogą bezwiednie popuszczać mocz. Kobiety, które rodziły siłami natury, mają zazwyczaj osłabione mięśnie dna miednicy, co powoduje podobny skutek.

Problem nietrzymania moczu dotyczy też kobiet w okresie menopauzy i spowodowany jest zachodzącymi w tym czasie zmianami hormonalnymi.

W przypadku mężczyzn nietrzymanie moczu spowodowane jest najczęściej podeszłym wiekiem i problemami z prostatą. Może też pojawić się w wyniku zabiegów chirurgicznych.

Metody leczenia nietrzymania moczu

Metoda leczenia w przypadku nietrzymania moczu zależy od przyczyny tej dolegliwości. Najprostszym sposobem w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu jest zastosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla. Problem nietrzymania moczu można też leczyć farmakologicznie lub przy pomocy zabiegu chirurgicznego.

Zanim jednak mięśnie dna miednicy będą na tyle mocne, że nie będzie dochodzić do mimowolnego popuszczania lub oddawania moczu, warto znaleźć rozwiązanie doraźne, które pomoże zniwelować przykry zapach i zapobiec podrażnieniom skóry okolic intymnych. Należy pamiętać, że mokra bielizna to nie tylko dyskomfort, ale i świetna pożywka dla bakterii, które mogą powodować zakażenia okolic intymnych i dróg moczowych.

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z problemem nietrzymania moczu, szczególnie u osób starszych, są pampersy dla dorosłych, pieluchomajtki i specjalne wkładki zabezpieczające bieliznę. Wkładki absorbują niewielkie ilości moczu, natomiast pampersy dla dorosłych przeznaczone są dla osób, które bezwiednie opróżniają pęcherz. Pampersy dla dorosłych pozwalają zachować uczucie suchości i świeżości i zapobiegają podrażnieniom wrażliwej skóry. Zapewniają też komfort psychiczny, pozwalając na w zasadzie normalne funkcjonowanie. Pampersy dla dorosłych zmienia się w razie potrzeby, natomiast w razie konieczności działają one podobnie jak pieluchy dla dzieci – to znaczy absorbują mocz i trzymają go z dala od skóry, tak że nie ma on z nią kontaktu i nie powoduje podrażnień. Pampersy dla dorosłych nie tylko absorbują mocz, ale też pochłaniają jego zapach. Dlatego osoby z problemem nietrzymania moczu mogą zakładać je na przykład przed wyjściem lub na noc, tak by czuć się w każdych okolicznościach swobodnie i komfortowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]