Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

0
1756
Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny to popularna i często wykorzystywana w diagnostyce technika. Mimo że jest bezpieczna i bezbolesna, u wielu pacjentów budzi lęk. Czy podczas badania należy zachować jakieś środki ostrożności? Jak się do niego przygotować?

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Zawsze wykonuje się je w posiadającej odpowiedni sprzęt placówce medycznej. Nad bezpieczeństwem pacjenta oraz prawidłowym przebiegiem badania czuwa wykwalifikowany pracownik – lekarz radiolog.  W zależności od obszaru ciała badanie może trwać od 15 do 90 minut. W jego czasie pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Wjeżdżając do aparatu do obrazowania otrzymuje zalecenia od lekarza, np. prośbę o wstrzymanie na kilka sekund oddechu. Podczas niektórych badań wykorzystuje się podawany dożylnie kontrast.

Jak przygotować się do badania?

Obrazowanie rezonansem magnetycznym nie wymaga szczególnych przygotowań, warto jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • dla uzyskania lepszej jakości wyniku zaleca się jednak wypicie dużej ilości wody  – ok. 1,5-2 l. na 4-5 godzin przed badaniem. Najlepiej również wstrzymać się w tym czasie ze spożywaniem posiłków
  • Jeśli badanie odbywa się z podaniem kontrastu, pacjent musi przyjść na nie na czczo
  • Przed skierowaniem na rezonans magnetyczny, lekarz przeprowadza dokładny wywiad, mający na celu wykluczenie przeciwwskazań, takich jak ciąża, wszczepione rozruszniki, metalowe implanty lub ciała obce wykryte w organizmie, czy podskórne aparaty słuchowe
  • Wykonanie badania nie wymaga zdejmowania odzieży, powinna jednak być ona luźna i pozbawiona pasków, czy zamków błyskawicznych.  Należy również pozbyć się wszystkich metalowych elementów, takich jak klamry, spinki, czy biżuteria.
  • Podczas badania nie wolno mieć przy sobie kart kredytowych i telefonów komórkowych
  • Podczas wykonywania rezonansu magnetycznego głowy zaleca się rezygnację z makijażu oraz lakieru do włosów
  • Kobiety wykonujące rezonans magnetyczny piersi powinny stawić się na badanie pomiędzy 6-14 dniem cyklu i odpowiednio wcześnie (przynajmniej 1-2 miesiące) odstawić tabletki hormonalne.
  • Na badanie należy zgłosić się z dowodem osobistym, aktualnym ubezpieczeniem oraz skierowaniem
  • Warto przyjść ok. 15 minut wcześniej, by na spokojnie wypełnić ankietę medyczną

Jak przygotować do badania rezonansem magnetycznym dziecko?

Największym problemem podczas obrazowania rezonansem magnetycznym u małych dzieci jest jego forma. Wymaga ona pozostawania przez pewien czasem długi okres w bezruchu. Niektóre dzieci miewają również zbliżone do klaustrofobii lęki. Aby zminimalizować ich strach, zazwyczaj pozwala się na pozostanie rodzica lub opiekuna przez cały czas trwania badania. Najmniejsze dzieci natomiast zostają poddane znieczuleniu ogólnemu. W takim przypadku warunkiem koniecznym jest przyjście na badanie na czczo.

Aby jak najlepiej przygotować dziecko do badania, należy dokładnie opowiedzieć mu, jak będzie ono wyglądało i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Jeśli zrozumie ono, że nic mu nie grozi, a badanie jest dość długie, lecz bezbolesne, z pewnością będzie mniej zestresowane i chętne do współpracy z lekarzem. Warto również pomóc mu w przyjęciu wygodnej pozycji, żeby podczas obrazowania nie kręciło się.

[Głosów:0    Średnia:0/5]