Temat problemów psychicznych naszych najmłodszych jest od wielu lat niesłusznie zakopywany pod dywan. Najczęściej, po prostu się o nim nie mówi lub unika jego poruszania. Również sami rodzice, których dzieci wykazują objawy różnego typu zaburzeń, niechętnie sięgają po pomoc specjalisty. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące dziecięcych problemów ze zdrowiem psychicznym oraz podpowiemy – gdzie i kiedy szukać pomocy specjalisty.
Zaburzenia psychiczne – sporadyczne czy powszechne?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jak często występują zaburzenia psychiczne u dzieci. Próbując oszacować ich częstotliwość, można oprzeć się na statystykach pochodzących z klinik medycznych – takich jak szpitale psychiatryczne czy specjalistyczne poradnie. Nie dają one jednak pełnego obrazu problemu, ponieważ – wiele spośród dzieci nigdy nie zostaje poddane diagnozie, pomimo wystąpienia niepokojących objawów.
Z czego wynika ten stan? Z pewnością, wielu rodziców po prostu boi się zabrać swoje dziecko do lekarza psychiatry. Obawiają się stygmatyzacji ich pociechy oraz konsekwencji postawienia diagnozy.
Wielu rodziców uznaje także specyficzne zachowania swoich pociech – choćby takie jak lęk przed jedzeniem – za zupełnie normalne przypadłości, które zanikają samoczynnie, wraz z upływem czasu i wkraczaniem w świat dorosłości. Oczywiście, jest to podejście błędne.
Warto przy tej okazji podkreślić, że zgodnie z opinią specjalistów, nawet 20 proc. polskich dzieci może cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne lub zaburzenia osobowości. Spektrum potencjalnych problemów jest bardzo szerokie i dotyczy najróżniejszych aspektów osobowości, psychiki oraz mechanizmów działania umysłu.
Najczęstsze problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci
Pod kątem występowania problemów ze zdrowiem psychicznym, dzieci stanowią specyficzną grupę na tle całego społeczeństwa. Do najczęściej diagnozowanych problemów należą: zachowania eksternalizacyjne, zaburzenia lękowe, zaburzenia uwagi oraz zaburzenia rozwoju. Ponadto, wśród nastolatków szczególnie często powtarzają się: zaburzenia odżywiania, zachowania aspołeczne oraz depresja.
Zdiagnozowanie konkretnego rodzaju zaburzeń wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań. Do takich należą wywiad z rodzicami oraz dzieckiem, a także otoczeniem społecznym dziecka – jego rówieśnikami oraz nauczycielami. Ponadto, przeprowadza się specjalistyczne badania neurologiczne, psychiatryczne oraz pedagogiczne (takie jak badanie ilorazu inteligencji oraz kompetencji umysłowych).
Pomoc psychologiczna – Warszawa
Nie będzie zaskoczeniem, gdy stwierdzimy, że zaburzenia psychiczne dzieci występują najczęściej w dużych ośrodkach miejskich. Z tych powodów, w największych miastach naszego kraju funkcjonują specjalistyczne przychodnie – kliniki, jak i szpitale psychiatryczne z oddziałami dziecięcymi. Wśród tych szczególnie dobrze ocenianych, znajduje się Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Zatrudnieni w niej lekarze, terapeuci i psycholodzy to specjaliści od problemów dziecięcych – zarówno tych dotyczących zaburzeń rozwoju, jak i problemów typowych dla nastolatków.