Prolongowanie prawa jazdy

0
2160

Przedłużenie prawa jazdy do niedawna stanowiło obowiązek wyłącznie osób, którym wydano terminowe prawo jazdy. De facto były to osoby z przeciwskazaniami zdrowotnymi, a więc cukrzycą, chorobami neurologicznymi czy też poważnymi wadami wzroku. Na skutek zmian w przepisach z 2014 roku pojawiła się ogólna idea terminowego wydawania prawa jazdy.

Samo przedłużenie prawa jazdy to nic innego jak zrobienie ponownych badań lekarskich, determinujących czas wydania kolejnego dokumentu, wniesienie opłat, wniosków i oczekiwanie. W kontekście nowych przepisów jest to stosunkowo uciążliwe i generuje dodatkowe koszty. Skupmy się jednak na samym badaniu i wymaganiach z nim związanych.

Badania kierowców w praktyce

Badania kierowców są z reguły bardzo proste i nie różnią się specjalnie pomiędzy ośrodkami. Lekarz orzecznik w trakcie badania ocenia ostrość wzroku, słuch, osłuchuje, bada glukometrem poziom cukru. Szczegółowo stara się ocenić rozróżnianie barw i zadaje pytania odnośnie stanu zdrowia, w tym dotyczące cukrzycy, padaczki oraz innych poważniejszych, względnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu samochodowego.

Na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2014 roku badanie lekarskie wiąże się z opłatą stałą wysokości 200PLN. Jest to zmiana, która nieco uderza po kieszeni. Po więcej informacji warto się udać tutaj: www.badania-kierowcow.warszawa.pl. Uzyskanie wymarzonego prawa jazdy lub jego przedłużenie to głównie badania lekarskie, stanowiące preludium wszystkich kroków administracyjnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]