Fakty i mity dotyczące soczewek kontaktowych – bezpieczeństwo

0
3028
Fakty i mity dotyczące soczewek kontaktowych – bezpieczeństwo

Soczewki kontaktowe stają się coraz popularniejsze z roku na rok. Liczba użytkowników soczewek zwiększa się statystycznie o kilka procent rocznie. Większość osób decyduje się na nie ze względów estetycznych, choć dla wielu liczy się także kwestia praktyczna. Soczewki są wygodne dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i okulary mogą być dla nich uciążliwe.

Budowa soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe projektowane są w taki sposób, by mogły pozostawać w stałym kontakcie z oczami. Unoszą się na tak zwanym filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię rogówki gałek ocznych. Dzięki temu nie tylko korygują wady wzroku, ale także chronią oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nie są absolutnie uciążliwe w użytkowaniu i oczy bardzo szybko się do nich przyzwyczajają. Soczewki są na tyle drobne i delikatne, że swobodnie poruszają się wraz z oczami. Podobnie jak okulary, soczewki mogą korygować różne wady wzroku. Znajdziemy więc wśród nich zarówno „plusy” jak i „minusy”, soczewki dla dalekowidzów, osób krótkowzrocznych, astygmatyków. Na opakowaniach producent umieszcza odpowiednie oznaczenia, dzięki którym łatwo rozeznać się wśród szerokiego wyboru soczewek. Wpływ na to, jakie wady wzroku korygują, ma między innymi kształt soczewek. Dla osób zmagających się z astygmatyzmem na przykład, zaprojektowane zostały soczewki toryczne – dowiadujemy się w Zakładzie Optycznym Witold Siejka-Domański z Opola, który prowadzi sklep internetowy z soczewkami. Ich środek ciężkości przeniesiony jest na dolną partię soczewki.

Rodzaje soczewek

Miękkie soczewki kontaktowe pojawiły się na rynku w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo produkowane były wyłącznie soczewki wielodniowe, a dopiero w latach dziewięćdziesiątych na rynku pojawiły się jednorazówki. Nowoczesne soczewki to soczewki silikonowo-hydrożylowe. Są znacznie bardziej komfortowe niż nieco sztywniejsze soczewki popularne w ubiegłych dekadach. Mamy do wyboru nie tylko soczewki jednodniowe, ale i tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet półroczne. Do czyszczenia soczewek powinniśmy używać specjalnie do tego przeznaczonych płynów antybakteryjnych, a nie zwykłej wody z kranu. Dobrze dobrane soczewki kontaktowe nie powodują żadnego dyskomfortu w czasie użytkowania, dlatego, jeśli zauważymy, że nasze oczy są zmęczone lub zaczerwienione, powinnyśmy się upewnić, czy soczewki zostały odpowiednio dobrane do naszej wady wzroku.

Soczewki dla dzieci

Rodzice często mają wątpliwości co do soczewek kontaktowych dla najmłodszych. Formalnie nie istnieje minimalny wiek, od którego możemy zacząć nosić soczewki kontaktowe, jednak nie nadają się one dla dzieci w wieku niemowlęcym. Soczewki wymagają pielęgnacji, o którą maluch jeszcze sam nie może się zatroszczyć. Dziecko musi być na tyle duże, by potrafiło samodzielnie poradzić sobie z zakładaniem i zdejmowaniem swoich soczewek. Może się to stać jego codziennym nawykiem zaraz obok mycia zębów. Wówczas mamy pewność, że soczewki będą dla dziecka bezpieczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]