Ekstrakcja zęba jest jednym z zabiegów przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych. Niestety nie w każdym przypadku lekarz może posłużyć się jedynie kleszczami, czasami konieczne jest wykonanie płatowego zabiegu chirurgicznego. W jakich sytuacjach należy udać się do poradni chirurgii stomatologicznej?
Czym jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?
Zabieg ten najczęściej przeprowadza się w sytuacji, gdy niemożliwe jest kolejne leczenie kanałowe (endodontyczne), lub samo powtórne leczenie kanałowe jest niewystarczające ze względu na rozległość zmian. Dzieje się tak na skutek trwałego uszkodzenia wierzchołka korzenia, co jest wynikiem przepchnięcia materiału wypełniającego nad wierzchołek korzenia zęba, złamaniem narzędzia w korzeniu, niedokładnym wypełnieniem korzenia itp. Dolegliwości bólowe pojawić się mogą niekiedy nawet kilka lat po zakończeniu leczenia kanałowego, a ich przyczyną może być np. powstała torbiel, ropień bądź ziarniniak.
Na czym polega hemisekcja zęba?
Zabieg hemisekcji polega na chirurgicznym odcięciu całego korzenia zębowego objętego zmianami chorobotwórczymi, w przypadku zębów wielokorzeniowych zazwyczaj pozostawiane są zdrowe korzenie zębowe. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest stan zapalny wokół korzeni zębowych, nieudane leczenie kanałowe, złamanie zęba w kierunku pionowym. Po upływie 5-6 tygodni pacjent może udać się na zabieg mocowania tzw. wkładu koronowo-korzeniowego, w którym następnie osadzona zostanie korona protetyczna.
Usuwanie zębów zatrzymanych
Zęby zatrzymane to takie zęby, które z przyczyn naturalnych nie były w stanie prawidłowo się wyrżnąć, w związku z czym tkwią w tkance kostnej żuchwy lub szczęki. O ich istnieniu pacjenci najczęściej dowiadują się w momencie wykonania zdjęcia pantomograficznego (rentgenowskiego). Chirurgiczna ekstrakcja zęba zatrzymanego wskazana jest w sytuacji wystąpienia stanu zapalnego bądź przed zaplanowaniem leczenia ortodontycznego.
Niezależnie od tego, czy Twoja wizyta w klinice chirurgii stomatologicznej będzie wynikiem resekcji, hemisekcji czy też usunięciem zęba zatrzymanego pamiętaj, że zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu cały proces chirurgicznej ekstrakcji uzębienia jest niezwykle komfortowy dla pacjenta.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.