Bezdech senny to bez wątpienia zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Podczas snu mięśnie, które kontrolują górne drogi oddechowe, rozluźniają się. Ich nadmierne rozluźnienie sprawia, że podniebienie miękkie oraz języczek opadają. W efekcie następuje zwężenie górnych dróg oddechowych. Wiele osób zaczyna wtedy chrapać. Nadmierne zwężenie dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem. Jeśli całkowicie się zablokują, skutkuje to chwilowym zatrzymaniem oddychania. Nazywa się to obturacyjnym bezdechem sennym. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund. To, co jest niezwykle niebezpieczne, to fakt, że mogą się powtarzać nawet kilkaset razy w ciągu nocy! Osoba może mieć wrażenie duszenia się, po którym następuje przebudzenie oraz powrót akcji oddechowej. Osoba chrapiąca przeważnie nie pamięta nocnych bezdechów sennych.

Objawy bezdechu sennego

Objawy można podzielić na dzienne oraz nocne. W ciągu dnia osoba może odczuwać nadmierną senność, poranne bóle głowy, trudności z koncentracją, suchość w ustach po przebudzeniu, nadmierna drażliwość. Z kolei w nocy możemy mieć do czynienia z nieregularnym chrapaniem, problemami z ponownym zaśnięciem, nadmierną potliwością, potrzebą oddawania moczu, nagłymi wybudzeniami ze snu, które są często połączone z uczuciem braku powietrza, przerywanym, niespokojnym snem.

myAir – aplikacja zwiększająca bezpieczeństwo

Program myAir śledzi cztery najważniejsze wskaźniki podczas nocnych sesji terapeutycznych. Wybierając aplikację, zyskujemy ogrom korzyści:

  • Możemy samodzielnie i szybko ocenić przebieg terapii w ciągu ostatniej nocy. Na bieżąco mamy dostęp do wszelkich informacji o terapii, co pozwala na sprawną ocenę postępów. W zasadzie wystarczy rzut oka na wynik myAir, by zrozumieć, czy problem się pogłębia, czy niweluje. System pozwala dodatkowo na uzyskanie indywidualnej porady oraz praktycznych wskazówek, które zarówno poprawiają jakość snu, jak i skutecznie zwiększają komfort całej terapii.
  • Pacjent otrzymuje informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowej. Aplikacja myAir to szereg filmów, materiałów pomocniczych, instrukcji, zadań do realizacji, które wzmacniają motywację pacjenta oraz maksymalizują efekty samej terapii.
  • Jak dowodzą niezależne badania, aplikacja myAir sprawia, że średni czas użycia urządzenia w pierwszym tygodniu stosowania terapii wzrasta o 1,2 godziny. Co więcej, przy regularnym stosowaniu aplikacji, ponad 83,9% pacjentów uzyskuje satysfakcjonujące efekty terapii do 90 dni od momentu jej rozpoczęcia.

Aplikacja do bezdechu sennego myAir

Usługa jest dostępna dla użytkowników aparatów CPAP AirSense™ 10 i AirCurve™ 10. Dzięki niej możemy każdego dnia śledzić postępy w naszym leczeniu. Rejestrując się na myAir, otrzymujemy profesjonalne, indywidualne wsparcie w leczeniu. Aplikacja automatycznie wysyła dane do komputera lub smartfona. Dzięki niej wiemy, jak przebiegał nasz sen. Możemy sprawdzić, czy jesteśmy na dobrej drodze do tego, by pożegnać bezdech senny.

uruchamianie aplikacji w telefonie

Sam proces rejestracji jest szybki i intuicyjny, dlatego każdy sobie z nim poradzi. Jeśli na co dzień korzystamy z telefonu komórkowego, bez trudu możemy śledzić postępy w terapii za pomocą aplikacji myAir firmy ResMed. Wystarczy pobrać aplikację w App Store (iOS) lub w sklepie Google Play (Android). Pierwszą rzeczą, jaką zobaczymy po zalogowaniu się do myAir każdego poranka, będzie wynik myAir. Zawiera on zapowiedź terapii z poprzedniej nocy. Możemy sprawdzić dokładnie każdy z czterech czynników, które składają się na wynik oraz śledzić postępy za pomocą wykresów, które wskazują, co osiągnęliśmy przez ostatnie 30 dni. Mamy także możliwość pobrania raportu podsumowującego terapię, by zachować dane dla siebie lub omówić je z lekarzem.

Więcej szczegółów dotyczących działania aplikacji znajdziesz tutaj: https://zdrowysen.info/myair.

kontrola wyniku aplikacji myAir

Efektywna terapia

Rozpoczęcie terapii może stanowić prawdziwe wyzwanie, ale dzięki aplikacji myAir zyskujemy partnera, który skutecznie wspiera nas w walce o zdrowsze i szczęśliwsze życie. Spersonalizowane wiadomości dostarczane za pośrednictwem maila lub wiadomości tekstowej motywują nas do tego, by w pełni wykorzystać możliwości terapii. Pacjenci otrzymują indywidualnie dopasowane wskazówki co do tego, jak sprawić, by terapia była bardziej komfortowa. Po spełnieniu pewnych wytycznych, otrzymują oni także pochwały. Wiadomości zachęcają, by kontynuować pracę.

Aplikacja myAir to także kolekcja filmów, instrukcji oraz rozmaitych materiałów pomocniczych, które pomagają nam w podróży do pozbycia się bezdechu sennego. Co więcej, myAir może również wysyłać comiesięczne przypomnienia o czyszczeniu i konstroli, aby pomóc pacjentowi w pełni wykorzystać terapię. Po włączeniu powiadomień, myAir może pomóc w tym, jak utrzymać w dobrej kondycji sprzęt terapeutyczny.

Sprawdzaj, jak przebiega leczenie

Aplikacja myAir pozwala każdego dnia sprawdzać, jak przebiega leczenie. Wystarczy dotknąć strzałek w aplikacji, aby przejrzeć wyniki z ostatnich 14 nocy. Otrzymujemy indywidualne wskazówki dotyczące snu. Porady pozwolą uczynić terapię bardziej komfortową. Wystarczy dotknąć odpowiedni przycisk w aplikacji, aby uzyskać motywujące, specjalnie przygotowane dla nas wiadomości. Codziennie możemy także sprawdzać nasz wynik myAir, aby szybko i sprawnie ocenić przebieg i skuteczność leczenia poprzedniej nocy. Mamy także możliwość dokładnego sprawdzenia podsumowania wyniku myAir. Dla każdej kategorii są również przygotowane wykresy – wystarczy dotknąć strzałek, aby dowiedzieć się więcej.

Bezdech senny jest problemem, którego z pewnością nie możemy bagatelizować. Odpowiednio dopasowany sprzęt oraz aplikacja myAir to pierwszy krok do tego, aby pożegnać się z tą uciążliwą dolegliwością. Nie warto czekać, aż sama minie. Weźmy własne zdrowie i życie w swoje ręce, wybierając dedykowane urządzenia pozwalające rozprawić się z problemem. Zostały opracowane przez specjalistów, a wyniki leczenia mogą być z powodzeniem konsultowane z lekarzem.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]