Ruta zwyczajna – dlaczego warto zaprosić ją do ogrodu?

0
1058
Ruta zwyczajna

Ruta zwyczajna to roślina o ciekawych walorach ozdobnych i prozdrowotnym działaniu. Współcześnie jest ona uprawiana na rabatach. Można tworzyć z niej także niskie żywopłoty. Jakie właściwości posiada ruta zwyczajna? Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na posadzenie tej rośliny w swoim ogrodzie?

Ruta zwyczajna dla początkujących ogrodników

Ruta zwyczajna wywodzi się ze wschodniej i południowo-wschodniej Europy. Obecnie można ją spotkać na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. W Polsce ruta jest rośliną uprawną, w niektórych miejscach także dziczejącą. Rutę zaliczamy do rodziny rutowatych. Jest ona rośliną wieloletnią. Jej pojedyncza łodyga osiąga do 1 metra wysokości. Liście ruty są podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne. Żółte, obupłciowe kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Okres kwitnienia ruty rozpoczyna się w czerwcu i trwa do sierpnia. Charakterystyczną cechą ruty zwyczajnej jest dość nieprzyjemny zapach i gorzki smak. Ruta jest nie tylko rośliną ozdobną. Znajduje zastosowanie w lecznictwie (jej właściwości znano już w starożytności), a także w kuchni (wykorzystuje się ją między innymi do konserwowania dziczyzny czy aromatyzowania sałatek i napojów alkoholowych). Dawniej z ziela ruty zwyczajnej pozyskiwano żółty barwnik.

Ruta zwyczajna – co trzeba wiedzieć o jej uprawie?

Ruta zwyczajna świetnie sprawdzi się w polskich ogrodach. Jej ogromną zaletą jest odporność na mróz. Co więcej jest ceniona za trwałość i walory ozdobne.

Jeżeli chcemy posadzić w ogrodzie rutę powinniśmy poszukać dobrze nasłonecznionego stanowiska. Pamiętajmy, że mniej słońca może znacząco ograniczyć kwitnienie rośliny. Ruta zwyczajna nie ma szczególnie dużych wymagań jeśli chodzi o podłoże. Będzie dobrze rosła w żwirze, a także w ciężkiej glebie ubogiej w składniki odżywcze. W przypadku uprawy ruty odpowiednie pH gleby powinno się wahać w przedziale od 6,5 do 8,5. Przed posadzeniem ruty warto jest się zdecydować na drenaż gleby.

Rutę zwyczajną można wysiewać z nasion wprost do gruntu. Zazwyczaj odbywa się to w połowie maja. Podłoże musi być wilgotne. Warto zadbać o jego odchwaszczenie. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami należy zachować co najmniej 30 centymetrów odstępu. Doświadczeniu ogrodnicy radzą, żeby ściąć rutę po przekwitnięciu. Pozostawienie kwiatostanów jest ryzykowne, gdyż roślina ta rozsiewa się sama i może zdominować nasz ogród. Co więcej regularne przycinanie sprawia, że ruta zyskuje atrakcyjniejszy, krzaczasty pokrój.

Osoby, które po raz pierwszy sadzą rutę muszą pamiętać, żeby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne tej rośliny wykonywać w gumowych rękawiczkach. Jest to bardzo ważne, gdyż jej soki zawierają toksyczne substancje. Ich kontakt ze skórą i ekspozycja na promieniowanie słoneczne powodują powstawanie stanów zapalnych.

Ruta zwyczajna w początkowym etapie wzrostu potrzebuje regularnego podlewania. Dojrzałe rośliny dobrze radzą sobie nawet w okresach suszy. Pamiętajmy, żeby unikać zbyt obfitego podlewania, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Ruta nie wymaga nawożenia. Możemy zdecydować się na nawożenie przy użyciu nawozu mineralnego tylko w przypadku, gdy uprawiamy tę roślinę w doniczkach.

Ruta zwyczajna jest w stanie przetrwać w ogrodzie nawet srogie mrozy. Jeżeli jednak zima jest bezśnieżna, dobrym pomysłem jest dodatkowe zabezpieczenie rośliny.

Ruta zwyczajna może być doskonałym dodatkiem do ogrodów w stylu rustykalnym. Można wykorzystać ją jako żywopłot, który oddziela jedną część ogrodu od drugiej.

[Głosów:1    Średnia:1/5]