Soczewki okularowe – progresywne czy jednoogniskowe?

0
1111
Soczewki okularowe

Soczewki do okularów dobieramy zwykle w porozumieniu z całą rzeszą specjalistów, od okulisty, przez optometrystę, na optyku kończąc. Jednak ostateczna decyzja przy wyborze szkieł okularowych należy do przyszłego użytkownika okularów. Warto więc bliżej poznać możliwości, jakie oferuje nam współczesna optyka. Wybór soczewek stanie się także łatwiejszy, kiedy dobrze zrozumiemy, co oferują nam różne rodzaje szkieł okularowych. Dla kogo będą dobre jednoogniskowe soczewki okularowe, a kto powinien postawić na okulary progresywne?

Co różni progresywne soczewki okularowe od szkieł jednoogniskowych?

Progresywne soczewki okularowe to soczewki najnowszej generacji. Od soczewek jednoogniskowych, szkła progresywne różnią się swoim przeznaczeniem oraz budową. Soczewka progresywna, inaczej wieloogniskowa, nie ma stałej wartości korekcji na całej swojej powierzchni, tak jak soczewka jednoogniskowa, a w jej budowie można wyróżnić trzy segmenty – obszary odpowiedzialne za ostrość widzenia obiektów umieszczonych w różnych odległościach od patrzącego. W górnej części soczewki progresywnej znajduje się strefa, która odpowiada za ostre widzenie tego, co znajduje się w większym dystansie, natomiast obszar dolny soczewki umożliwia dobre widzenie w bliży. W środkowej części soczewki progresywne mają strefę widzenia odległości pośrednich, która odpowiada za widzenie przedmiotów znajdujących się pomiędzy bliżą a dalą, jak np. ekran komputera. Ta specyficzna budowa powoduje, że progresywne soczewki okularowe potrafią korygować więcej niż jedną wadę wzroku i mogą być używane przy różnych aktywnościach. Tymczasem jednoogniskowe soczewki do okularów przeznaczone są do korekcji jednej wady – pomogą nam w uzyskaniu ostrości w bliży lub w dali.

Kiedy soczewki progresywne będą dobrym wyborem?

Okulary progresywne to optymalne rozwiązanie dla osób, u których ujawniły się pierwsze symptomy prezbiopii. Objawia się ona kłopotami przy widzeniu z bliska, a jej przyczyną są naturalne procesy starzenia się soczewki wenątrzgałkowej oka. Prezbiopia dotyka ludzi zwykle około 40 roku życia, ale bywa, że pierwsze trudności z odczytaniem tekstu ze smartfona pojawiają się już koło trzydziestki. Przy prezbiopii najwygodniejszym rozwiązaniem będą właśnie soczewki progresywne, które wybawią swojego użytkownika od konieczności wykorzystywania drugiej pary okularów do czytania. Najlepsze szkła progresywne potrafią ponadto doskonale sprostać potrzebom związanym ze współczesnym trybem życia: chronią przed działaniem światła niebieskiego, promieniami UV czy odblaskami podczas jazdy samochodem. Z takich innowacyjnych soczewek okularowych słynie SEIKO Optical, firma oferująca spersonalizowane progresywne soczewki do okularów w różnych wariantach. Dzięki różnym możliwościom zindywidualizowania soczewki progresywne tworzone przez Seiko Optical mogą budować np. doskonałe okulary do jazdy samochodem, które jednocześnie świetnie sprawdzą się przy pracy biurowej itp. Okulary z soczewkami progresywnymi zastępują zatem kilka par okularów, a to konkretne korzyści dla ich użytkowników. Nie muszą oni dbać o kilka par okularów ani pamiętać, by zawsze mieć je wszystkie z sobą, a przede wszystkim okulary progresywne nie zdradzają wieku użytkownika, ich wygląd nie odbiega od wyglądu soczewek jednoogniskowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]