Stany lękowe a wsparcie psychologa

0
62
wsparcie psychologa w stanach lękowych

Nowe, nielubiane lub stresujące sytuacje bardzo często wiążą się z odczuwaniem lęku. Dla jednych jest to wystąpienie publiczne, dla drugich rozmowa o pracę, a jeszcze dla innych przejście obok dużego psa. Psycholog w swojej pracy pomaga osobom, u których taki lęk bywa nasilony lub towarzyszy pacjentowi przez dłuższy czas. W poniższym tekście pokrótce wyjaśniamy, skąd się biorą stany lękowe, jakie są ich rodzaje i dlaczego psychoterapeuta online może okazać się pomocny w takich sytuacjach.

Więcej na temat diagnostyki i leczenia znajdziesz na: https://www.centrumdobrejterapii.pl/oferta/psycholog/

Jaka jest przyczyna występowania stanów lękowych i jakie są ich rodzaje?

Czym właściwie objawiają się zaburzenia lękowe? Do najczęstszych symptomów zalicza się: trudności w oddychaniu, nieustanne odczuwanie niepokoju i napady paniki. Dotykają one zarówno dorosłych, jak i nastolatków.

Wśród głównych zaburzeń lękowych wyróżnia się:

  • fobie specyficzne, które nakierowane są na jakiś obiekt lub sytuację (np. pająki, wysokość, krew);
  • fobię społeczną, która wiąże się z obawą przed zostaniem ocenionym. W zaawansowanym stopniu może doprowadzić do unikania kontaktu z innymi osobami;
  • zespół lęku uogólnionego – objawiający się nadmiernym myśleniem o nadejściu jakiejś katastrofy. W efekcie pacjent ciągle zamartwia się, przez co mogą u niego wystąpić trudności ze snem lub z innymi codziennymi czynnościami;
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, polegające na obsesyjnym myśleniu o czymś i kompulsywnym wykonywaniu jakichś czynności – aż do perfekcji;
  • lęk paniczny, czyli doświadczanie nagłych ataków paniki – często w niespodziewanych sytuacjach. Wiąże się z: dusznością, drżeniem ciała, zawrotami głowy, bólem brzucha.

Stany lękowe mogą mieć różne źródło. Podczas wizyty w gabinecie psychiatra w pierwszej kolejności bierze pod uwagę: narażenie na wysoce stresujące wydarzenia (np.: śmierć, przemoc, zmiana miejsca zamieszkania, uczestnictwo w wypadku), problemy z gospodarką hormonalną, czynniki genetyczne czy nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Do kogo udać się po pomoc?

Sposób leczenia stanów lękowych zależy od ich rodzaju oraz stopnia nasilenia. Łagodne zaburzenia można wyeliminować poprzez zmienienie swoich nawyków lub znalezienie ulubionego sposobu medytacji. Natomiast te silniejsze wymagają profesjonalnej pomocy. Psycholog podczas konsultacji pomaga pacjentowi rozpoznawać wzorce, które prowadzą do wystąpienia lęku, i odkryć skuteczny sposób na radzenie sobie z nim.

Psychoterapia jest także wspierana farmakoterapią. Taką metodę leczenia stosuje się w trudnych przypadkach, kiedy uczucie niepokoju utrudnia pacjentowi funkcjonowanie. Oczywiście decyzję o wprowadzeniu leków podejmuje psychiatra – po dokładnym zapoznaniu się z sytuacją.

Skąd wiedzieć, jakiego specjalistę wybrać? Wiele placówek – jak np. Centrum Dobrej Terapii – na swoich stronach internetowych prowadzi zakładkę wraz z listą terapeutów, którzy w kilku zdaniach piszą o swoich specjalizacjach i zainteresowaniach. W taki sposób znalezienie właściwego psychologa staje się dużo łatwiejsze. Obecnie poradnie oferują również usługi psychoterapeuty online, co bywa niezwykle przydatne w przypadku pacjentów, którzy odczuwają niepokój w nowych miejscach lub przy obcych osobach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]