Innowacyjny wynalazek
Wynaleziona w 1987 roku przez Roberta Bocka szczoteczka soniczna stała się innowacją w myciu zębów i utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Na polski rynek trafiła ona ze znacznym opóźnieniem, dopiero kiedy główny producent tego modelu szczoteczek (czyli marka Philips) zdecydował się na dywersyfikację i otwarcie na rynek europejski. Nowy typ szczoteczek szybko zyskał uznanie wśród ekspertów, dzięki bardziej efektywnemu czyszczeniu zębów, w porównaniu do tradycyjnych szczoteczek manualnych.
Działanie szczoteczki sonicznej
Szczoteczki soniczne są zasilane akumulatorowo (akumulator znajduje się wewnątrz szerokiej obudowy). Wydłużona szyjka szczoteczki i niewielka główka umożliwiają dotarcie do miejsc w głębi jamy ustnej. Szczoteczki soniczne wykonują kilkadziesiąt tysięcy obrotów na minutę, czyli wielokrotnie więcej od szczoteczek elektrycznych. Nawet bardzo zręczny posiadacz manualnej szczoteczki, wykonuje podczas mycia ok. 200 ruchów na minutę. Różnica jest więc kolosalna. Ale najważniejszym atutem tego modelu jest wymiatająco-pulsacyjny zakres ruchu. To właśnie jemu szczoteczka zawdzięcza swoją doskonałą skuteczność. Przy regularnym myciu usunięta zostają przebarwienia, płytka nazębna i wszelki brud, bez ryzyka uszkodzenia szkliwa. Jak do tego dochodzi? Podczas pracy szczoteczki soniczne wytwarzają fale dźwiękowe, które wprawiają w drganie cząsteczki pasty zmieszanej ze śliną.
Nowoczesne udogodnienie
Prężny rozwój technologiczny sprawił, że obecnie można pozyskać szczoteczki soniczne, które posiadają całkiem sporo dodatkowych, użytecznych funkcji. Już pierwsze modele, które pojawiły się na sklepowych półkach ponad dwadzieścia lat temu wydawały się rewolucyjnym przeskokiem technologicznym. Panel z przyciskami coraz częściej zostaje zastąpiony przez wizualny interfejs. Aktualnie można zakupić modele wyposażone w bluetooth, za pomocą którego nasze czynności higieniczne są utrwalane w aplikacji na smartfonie lub tablecie. Standardem są zmienne tryby mycia, nowsze modele często same posiadają wbudowany timer, który automatycznie przełącza ruchy szczoteczki lub całkowicie zatrzymuje ruchy, aby można było zmienić obszar mycia. Korzystać ze znakomitego wynalazku mogą wszyscy dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia. Szczoteczki soniczne szczególnie poleca się osobom z nadwrażliwością zębów i dziąseł, ponieważ powierzchnia nie jest aż tak mocno ścierana, jak podczas tradycyjnego mycia. Mimo dominacji nad wersją manualną i elektryczną, niemal w każdym aspekcie, szczoteczki soniczne nie cieszą się wielką popularnością wśród Polaków. Możemy to jednak zmienić – sprawdź, czy znajdziesz odpowiedni model dla siebie na: https://jetpik.pl/pl/c/JETPIK-model-JP-200/18