Wizyta u stomatologa wielu osobom kojarzy się z czymś bardzo nieprzyjemnym, a wręcz z torturą. Tymczasem dzisiaj dostępne są doskonałe znieczulenia, które sprawiają, że wizyta jest naprawdę bezbolesna. Chociaż oczywiście pewne zaniedbania higieniczne czy też nagłe stany zapalne mogą powodować duży dyskomfort również na fotelu dentystycznym. Na pewno jednak stomatologa nie należy się bać. Warto podejść do tej wizyty jak do szansy na piękny uśmiech oraz zdrowe zęby i dziąsła. W ten sposób nie będziemy niepotrzebnie stresowali się, a przecież stres ma ogromny wpływ na nasze zachowanie, jak również na komfort pracy lekarza. Warto zatem, aby pacjent zachował spokój i z opanowaniem podszedł do wizyty stomatologicznej, niezależnie od tego, jakie zabiegi mają być na tej wizycie wykonane.
Powody wizyty u stomatologa
Jest dość spora grupa świadomych pacjentów, którzy regularnie zjawiają się na wizytach kontrolnych zwanych przeglądami stomatologicznymi. Wtedy pacjent jest spokojny, ponieważ nic go nie boli i lekarz może skupić się na dokładnej ocenie wszystkich zębów. Dentysta bada również stan dziąseł, ponieważ podstępna choroba, parodontoza, atakuje coraz młodszych ludzi, znacznie obniżając komfort ich życia. Po dokładnej ocenie stanu jamy ustnej lekarz decyduje czy jest coś do zrobienia czy też wszystko jest w porządku. Niestety, są również pacjenci, którzy do gabinetu stomatologicznego przychodzą tylko w razie silnego bólu i opuchlizny, kiedy już naprawdę nie mają innego wyjścia. Tymczasem jest to najgorsza z możliwych sytuacji. Szczególnie przykro jest, kiedy w takiej sytuacji znajduje się dziecko, które nie miało wcześniej okazji zaznajomić się z gabinetem stomatologicznym i od razu zostaje rzucone na tak głęboką wodę, będąc zmuszonym do poddania się bolesnym zabiegom stomatologicznym. Dlatego właśnie tak ogromna jest rola profilaktyki.
Dobry stomatolog
Lekarz dentysta powinien posiadać szereg cech charakteru, które sprawią, że pacjenci będą przychodzić do niego z przyjemnością. Bardzo pożądaną cechą u lekarza dentysty jest empatia, a więc zdolność odczuwania emocji pacjenta. Wielu pacjentów przed wizytą stomatologiczną obawia się bólu i cierpienia. Mądry lekarz powinien to zrozumieć i wyjaśnić pacjentowi cel i sens zabiegu oraz dostępne metody znieczulenia. Dentysta rzeszów postępuje właśnie w ten sposób, co pociąga za sobą tłumy przed gabinetem. Oczywiście same cechy charakteru i zachowanie wobec pacjentów to nie wszystko. Trzeba jeszcze nieustannie się uczyć i pogłębiać swoją wiedzę, aby być na bieżąco z wiedzą medyczną, która stale się aktualizuje. Stąd potrzeba uczestnictwa w kursach i szkoleniach, na których poznaje się nowe techniki leczenia. Stomatolog rzeszów wie o tym doskonale, co sprawia, że pacjenci, mówiąc kolokwialnie, walą do niego drzwiami i oknami. Dobry stomatolog ma zajęte terminy wiele tygodni do przodu. Jednak, w przypadku zgłoszenia się pacjenta z bólem, lekarz powinien znaleźć okienko i takiego pacjenta przyjąć, aby ulżyć w cierpieniu.
Leczenie zachowawcze i leczenie kanałowe
Oprócz zwykłego zakładania plomb, dentyści coraz częściej podejmują się leczenia kanałowego. Kiedyś nie było takiej możliwości, a zainfekowany ząb po prostu był przeznaczony do usunięcia. Dzisiaj leczenie kanałowe pozwala człowiekowi zachować ząb, który kiedyś byłby bezpowrotnie stracony. Leczenie kanałowe nie zawsze się udaje i jest to zabieg obarczony pewnego rodzaju ryzykiem. Dlatego też lekarze przed zabiegiem proszą pacjenta o podpisanie dokumentów, z których wynika, że pacjent zapoznaje się z ryzykiem i je akceptuje. Jednak większość zabiegów leczenia kanałowego udaje się i pacjenci jeszcze długie lata cieszą się swoim wyleczonym zębem. Zakładanie plomb także nie jest łatwym zadaniem, bo najpierw trzeba dokładnie oczyścić ząb z próchnicy i przygotować sobie pole do zabiegu. Dobry stomatolog będzie dążył do zachowania zęba tak długo, jak istnieje sens walki. Sztuczna proteza nigdy nie zastąpi prawdziwego uzębienia, jednak trzeba przyznać, że rozwiązania takie jak implanty to świetny pomysł!
Na zakończenie…
Jak wybrać najlepszego stomatologa? Wiele osób ma swojego zaufanego dentystę i bez stresu oddaje się w jego ręce. Kiedy jednak przychodzi nam usiąść na fotelu dentystycznym u nieznanego lekarza, może ogarnąć nas panika. Na pewno warto poddawać się regularnym kontrolom u stomatologa, a wtedy jest duża szansa, że nasze uzębienie będzie w doskonałym stanie i w porę wychwycimy nawet najdrobniejsze problemy, które, nieleczone, mogłyby doprowadzić do poważnej infekcji. O dobrego dentystę zapytajmy naszych przyjaciół albo członków rodziny, w ostateczności poszukajmy opinii w Internecie. Zadowoleni pacjenci z chęcią podzielą się swoją wiedzą i polecą dobrego lekarza innym spanikowanym pacjentom potrzebującym empatii i dobrej jakości leczenia. W XXI wieku wizyta stomatologiczna nie powinna nikomu kojarzyć się z koszmarem i nie powinna boleć. Jeżeli jest inaczej – zastanówmy się nad przyczynami takiego stanu rzeczy i być może doprowadzi nas to do zmiany lekarza? Dobry stomatolog powinien cierpliwie odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta i odnosić się do niego z szacunkiem.