Zioła, które warto mieć w domu. Sklep zielarski

0
1731
Sklep zielarski

Zioła mają moc! Przez człowieka stosowane są od wieków. W starożytności wykorzystywano je w roli pełnoprawnego lekarstwa. Tak traktowały je również nasze babcie, mamy zaś – zamiast od razu zgłaszać się do lekarza z różnego rodzaju przypadłościami – znakomicie radziły sobie przy pomocy domowych naparów. Dzisiaj zielarstwo powraca do łask: to, co oferuje sklep zielarski, stosujemy w celu łagodzenia dolegliwości zdrowotnych, wspomagania organizmu lub dostarczenia mu niezbędnych składników. Które zioła, poza miętą pomocną w żołądkowych zawirowaniach i uspokajającą melisą, warto mieć w domowych zapasach? Podpowiadamy.

  • 1. Rumianek
  • 2. Szałwia
  • 3. Dziurawiec

Jednocześnie trzeba podkreślić, że zielarstwo wymaga wiedzy. Nie wszystkie zioła można łączyć. Niektóre potrafią zaszkodzić. Zanim odwiedzimy sklep zielarski warto o nich poczytać i przejrzeć asortyment, na przykład na: https://www.izielnik.pl/.

Rumianek

Wiele osób utożsamia rumianek z ziołem dla dzieci, może on jednak przynieść sporo korzyści również dorosłym. W sklepach zielarskich znajdziemy wysuszone koszyczki, które zbiera się na początku kwitnienia. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i oczyszczające. Neutralizuje toksyny. Niektórzy stosują go ze względu na zdolność do pobudzania metabolizmu w skórze. Napar z rumianku stosuje się przy problemach z układem trawiennym: skurczach żołądka i stanach zapalnych jelit. Zewnętrznie natomiast wykorzystuje się okłady, które wspierają leczenie stanu zapalnego spojówek oraz przyspieszają gojenie się ran i podrażnień skóry. Herbatka z tego zioła ma również działanie rozluźniające i uspokajające.

Szałwia

Szałwia to kolejne zioło, które warto przynieść ze sklepu zielarskiego. Ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych działających przeciwzapalnie oraz rozkurczowo oraz fitoestrogenów zaleca się ją w trakcie miesiączki oraz menopauzy. Z kolei właściwości antybakteryjne i odkażające tej rośliny predestynują ją do stosowania zewnętrznie na skórę trądzikową oraz problematyczną. Szałwia może być wykorzystywana wspomagająco w leczeniu łuszczycy i grzybicy. Pomaga także w walce z przeziębieniem oraz infekcjami, zwłaszcza gdy dotyczą górnych dróg oddechowych. Herbatki z szałwii wspierają pracę jelit i pomagają przy niestrawności.

Dziurawiec

W przypadku problemów z żołądkiem i jelitami stosować można także dziurawiec. Dodatkowo ogranicza on wydzielanie soków trawiennych. Znacznie bardziej znany jest jednak dziurawiec z właściwości uspokajających i przeciwdepresyjnych, zaleca się go więc stosować w stanach wzmożonego napięcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]