Bieganie – poradnik dla początkujących

0
3158
Bieganie – poradnik dla początkujących

Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania bieganiem. Coraz więcej ludzi w sposób aktywny przejawiać zaczyna nie tylko duży entuzjazm w stosunku do rozmaitych zawodów, ale i rozpoczyna treningi. Powody są rozmaite, ale fani biegania wskazują przede wszystkim na walor zdrowotny płynący z uprawiania tego sportu, jak i na poprawę kondycji, czy ukształtowanie smukłej sylwetki. Bieganie stało się dla wielu osób nie tylko sportem, ale i stylem życia. Dziś bieganie rekreacyjne, jak i wyczynowe są bardzo modne, a by zacząć naprawdę nie trzeba dużo wysiłku. Jak zatem rozpocząć przygodę mogą totalni amatorzy? Podpowiadamy w kilku krokach.

Postaw na dobre buty

Obuwie sportowe to podstawa dla każdego biegacza – zarówno amatora, jak i zawodowca. To istotny element sportowego stroju, który wpływa na komfort biegania. Można uznać wręcz, że wybór dobrych butów to kwestia kluczowa, bowiem nieodpowiednio wybrane buty mogą zniechęcić nawet najbardziej zapalonego amatora do biegania, przynosząc mnóstwo szkód i powodując ból.
Wybierając buty należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża na jakim będziemy trenować. Inne obuwie potrzebujemy bowiem do biegania po miękkim – naturalnym podłożu, inne do biegania po twardych chodnikach. Nieodpowiedni wybór butów spowodować może ból mięśni, stawów, a nawet kontuzję. Podeszwa obuwia do biegania powinna być odpowiednio gruba oraz dostatecznie elastyczna. Dzięki temu zapewnią one stopie oraz całej nodze ochronę przed przeciążeniami.

Wytycz dobry plan treningowy

Jeśli postanowiłeś zacząć biegać, nie rób tego chaotycznie. Tylko dzięki wyznaczeniu sobie celu i wytyczeniu planu treningowego osiągniesz odpowiednie efekty, które będą Cię satysfakcjonować. Bieganie wyłącznie w chwilach tak zwanych wolnych, zwykle kończy się bieganiem bardzo rzadkim. Ważne jest więc, by wygospodarować w swoim planie dnia czas na trening, by w sposób systematyczny przystąpić do realizacji planu. Zgodnie z wytycznymi WHO powinniśmy postawić na średnio intensywny wysiłek fizyczny trwający godzinę czasu aż trzy razy w tygodniu. Jest to zaledwie minimalna dawka, jakiej potrzebuje nasz organizm. Dlatego też warto na początek wygospodarować godzinę czasu na bieganie trzy razy w tygodniu. Nie zapomnijcie jednak przed rozpoczęciem treningu właściwego, odpowiednio rozgrzać i rozciągnąć ciało rozgrzewką.

Uzupełniaj płyny

Bieganie wymaga uzupełniania płynów w odstępstwach kilkunastominutowych. To istotne ze względów zdrowotnych, chroni bowiem organizm przed przegrzaniem oraz odwodnieniem. Uważajmy na to, by zaopatrzyć więc swój organizm w odpowiednią ilość wody, by nie zniechęcić się do biegania i nie stracić nie tylko motywacji, ale i zdrowia. Dla odpowiedniego „nawodnienia” ducha, warto zadbać o dostarczenie mu np. ulubionej, energetyzującej muzyki.

Bo szata zdobi człowieka!

Wyruszając na trening nie wolno pominąć ważnego elementu, jakim jest odpowiedni strój. Powinien być on dostosowany do wielu elementów, takich jak temperatura miejsa oraz otoczenia naszego treningu. Przede wszystkim strój ten nie może krępować ruchów i zapewniać stuprocentowy komfort. Jeśli biegi zafascynują was na tyle, że postanowicie oddać się im w stu procentach, warto zamienić ulubiony dres na typową odzież funkcyjną. Ten rodzaj ubrania jest idealnym wprost strojem do biegania, które chroni nasz organizm przed przegrzaniem, przewianiem oraz przeziębieniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOlej niejedno ma imię
Następny artykułRower na odchudzanie
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.