Zalety regularnych ćwiczeń mięśni Kegla u mężczyzn

0
871
Zalety regularnych ćwiczeń mięśni Kegla u mężczyzn

Choć coraz więcej kobiet jest świadomych, jak i dlaczego powinny dbać o swoje mięśnie dna miednicy, w przypadku mężczyzn nadal jest to wiedza słabo rozpowszechniona – znaczna część panów nie wie nawet, że mięśnie Kegla posiada! A jednak tak jest, co więcej pełnią one kilka istotnych funkcji i warto postarać się, by pozostawały w dobrej kondycji. Jaką rolę pełnią mięśnie Kegla u mężczyzn i jakie są zalety regularnych ćwiczeń tej partii mięśni?

Mięśnie Kegla – za co odpowiadają?

Swoją popularną nazwę mięśnie Kegla zawdzięczają Arnoldowi Keglowi, amerykańskiemu ginekologowi, który w latach 40. opracował trening mięśni dna miednicy skierowany do kobiet, u których zostały one osłabione w wyniku ciąży i porodu. Jednak mięśnie dna miednicy sprawują funkcje nie tylko związane z ciążą, i znajdują się nie tylko u kobiet. Mięśnie te stanowią rozbudowaną strukturę zamykającą miednicę od dołu. Znajdują się pomiędzy guzami kulszowymi, kością ogonową oraz kością łonową i odpowiadają za prawidłowe podtrzymanie narządów jamy brzusznej.

U mężczyzn można podzielić je na trzy warstwy – położona najbardziej wewnętrznie podpiera narządy miednicy oraz silnie reaguje na wzrost ciśnienia śródbrzusznego, warstwa środkowa stabilizuje nasadę penisa, wspomaga zamykanie cewki moczowej i odpowiada za utrzymanie oraz regulację odpływu moczu, natomiast warstwa położona najbardziej powierzchownie, zewnętrzna część dna miednicy bierze udział w procesach opróżniania cewki moczowej, erekcji i ejakulacji. Mięśnie Kegla u mężczyzn odpowiadają więc w dużej mierze za prawidłowe działanie układu moczowo-płciowego. Utrzymywanie ich w dobrej formie nie tylko pozwala na uniknięcie dalszych problemów ze zdrowiem, ale również cieszenie się sprawnością fizyczną oraz seksualną pomimo upływu lat.

Zalety regularnych ćwiczeń mięśni dna miednicy u mężczyzn

Jakie korzyści dają ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn? Jednym z głównych powodów, dla których warto zainteresować się treningiem mięśni dna miednicy jest zapobieganie nietrzymaniu moczu. Problem ten dotyczy znacznej ilości mężczyzn po 50 roku życia, jest związany z problemami z prostatą i pęcherzem, ale również z osłabionymi mięśniami dna miednicy. Choć najlepiej sprawdza się prewencja, regularny i prawidłowo przeprowadzony trening mięśni Kegla znajduje zastosowanie w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, nadreaktywnego pęcherza, zaburzeń erekcji i ejakulacji oraz bólu w obrębie miednicy.

Efektami regularnego treningu mięśni dna miednicy u mężczyzn są między innymi rozluźnienie zbyt napiętych mięśni dna miednicy, zwiększenie ich reaktywności, wytrzymałości i siły, zmniejszenia ryzyka wystąpienia zaburzeń w obrębie układu moczowo-płciowego, poprawa czynności mięśni odpowiedzialnych za wystąpienie i utrzymanie erekcji, wzmocnienia mięśnia odpowiadającego za siłę wytrysku, poprawa skuteczności mechanizmu domykającego cewkę moczową oraz hamowanie mimowolnych skurczy mięśnia wypieracza. Regularne ćwiczenie mięśni dna miednicy jest szczególnie istotne, kiedy prowadzi się głównie siedzący tryb życia, a więc pozbawiony częstej aktywności, która wzmacniałaby, niejako przy okazji, mięśnie dna miednicy. Dodatkowym obciążeniem dla tej partii mięśni jest również nadwaga, która często w znacznym stopniu upośledza ich właściwe funkcjonowanie.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla u mężczyzn?

Podobnie jak u kobiet, trening mięśni dna miednicy u mężczyzn jest prosty i może być wykonywany bez żadnych szczególnych przygotowań czy przyrządów. Należy zacząć od zlokalizowania położenia poszczególnych partii mięśni i przyswojenia zasad prawidłowej ich aktywacji. Można to zrobić poprzez zlokalizowanie struktur kostnych, do których są one zamocowane – kości łonowej, która jest pierwszym twardym elementem wyczuwalnym poniżej pępka, kości ogonowej, która stanowi końcowy odcinek kręgosłupa, oraz guzów kulszowych wyczuwalnych w centralnej części pośladków. Mięśnie dna miednicy znajdują się pomiędzy nimi.

Następnym krokiem jest nauczanie się świadomego napinania kolejnych partii dna miednicy, zlokalizowanych w okolicy odbytu, nasady penisa oraz w głębi podbrzusza. Można to zrobić poprzez wyobrażanie sobie, że „wciąga się” kolejne elementy do wnętrza ciała. Kiedy już opanuje się świadome napinanie kolejnych partii dna miednicy, ćwiczenia należy skoordynować z prawidłowym oddechem – podczas aktywowania i zaciskania krocza robi się wydech przez usta, a podczas rozluźniania mięśni, wdech nosem. Mięśnie dna miednicy można wzmacniać również poprzez wykonywanie rytmicznych skurczy, z czasem przerwy między napięciami dwukrotnie dłuższym od skurczu, czy też utrzymywaniu napięcia przez okres kilku płynnych oddechów.

[Głosów:6    Średnia:3.8/5]