Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie brzucha?

0
1143
ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

Umięśniony brzuch zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest uważany za niezwykle atrakcyjny. Dodatkowo dzięki niemu m.in. jesteśmy zdrowsi, silniejsi oraz mamy lepszy zmysł równowagi. Sprawdź, dlaczego warto trenować mięśnie brzucha i jak to zrobić. Wystarczy silna wola i regularność!

Jak ćwiczyć mięśnie brzucha?

Prawidło wykonany trening siłowy, interwałowy lub fitness angażuje wszystkie mięśnie, w tym mięśnie brzucha. Warto jednak poznać ćwiczenia, które pozwalają na jego jeszcze intensywniejszą pracę. Do najbardziej efektywnych nalezą:

  • podciąganie kolan do klatki piersiowej podczas zwisania na drążku (osoby bardziej zaawansowane mogą podnosić wyprostowane nogi),
  • brzuszki (klasyczne, naprzemienne, z wymachami, z nożycami),
  • nożyce,
  • wioślarz,
  • przysiady z obciążeniem.

Dodatkowo pozytywny wpływ na rozwój mięśni brzucha wywierają treningi pilates oraz ABS. Poszukując więcej informacji na ten temat, warto przejrzeć inne, równie owocne, ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha na Jejzdrowie.pl.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie brzucha?

Mięśnie brzucha są bardzo istotnym elementami ludzkiego organizmu. W związku z tym warto położyć szczególny nacisk na ich trening. Pierwszym z powodów jest funkcja stabilizacyjna, którą pełnią. Dzięki mięśniom brzucha możliwe jest zachowanie prawidłowej postawy ciała, podczas wykonywania codziennych czynności, jak i ćwiczeń. Ponadto, gdy są wytrenowane, wpływają na eliminowanie wad kręgosłupa. Co ważne, dzięki pracy mięśni brzucha chroniony jest krążek międzykręgowy przy schylaniu się oraz podnoszeniu ciężkich rzeczy. Dodatkowo odciążają one kręgosłup, przez co kręgi i tarcze międzykręgowe nie ścierają się nadmiernie. Warto podkreślić, że im bardziej rozbudowane mięśnie, tym bardziej chronione są narządy wewnętrzne. Może być to szczególnie przydatne podczas nagłych zdarzeń np. wypadków samochodowych. Warto zaznaczyć, że ćwiczenia na mięśnie brzucha pozwalają na zgubienie nadmiaru tkanki tłuszczowej, dodatkowo dzięki nim ciało staje się bardziej jędrne.

Co oprócz ćwiczeń dobrze wpływa na mięśnie brzucha?

Podczas pracy nad silnymi mięśniami brzucha ważne są nie tylko ćwiczenia, ale i właściwa, pełnowartościowa dieta. Produktami, które warto wprowadzić do swojego jadłospisu, ze względu na pozytywny wpływ na budowanie tkanki mięśniowej, są: bób, jajka, mięso z piersi kurczaka, migdały, owoce morza i ryby oraz steki. Warto spożywać regularnie posiłki, specjaliści zalecają, aby było ich nawet 5-6 w ciągu dnia. Do budowania mięśni konieczna jest nadwyżka kaloryczna, jednak osoby na deficycie, dzięki ćwiczeniom mogą wymodelować oraz wzmocnić mięśnie w czasie treningu. W celu przyspieszenia procesu rozrostu mięśni stosować można wszelkiego rodzaju suplementy, które wspierają ich prawidłowy rozwój np. keratynę lub BCAA. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu. Ćwicząc, warto pamiętać o właściwym nawodnieniu. Uważa się, że człowiek powinien wypijać około 2 litry wody dziennie, jednak podczas wzmożonego wysiłku zapotrzebowanie na wodę może być większe. Specjaliści uważają, że mięśnie brzucha bardzo trudno przetrenować, dlatego ćwiczenia na tę partię ciała można wykonywać każdego dnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]