Sklep z nasionami Legutko, czyli wszystko czego potrzebujesz do stworzenia wymarzonego ogrodu

0
913
sklep z nasionami

W sklepie z nasionami Legutko zaopatrują się zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Jest to miejsce, w którym można się zaopatrzyć w wysokogatunkowe nasiona ziół, warzyw i kwiatów. Wszystkie nasiona pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych, co jest gwarancją bujnych plonów i bezpieczeństwa dla zdrowia. O czym powinny wiedzieć osoby, które po raz pierwszy kupują nasiona?

Zakup nasion powinien być zaplanowany

Początkujący ogrodnicy często nie zdają sobie sprawy jak ważny jest wybór odpowiednich nasion i zakup właściwej ich ilości. W wielu wypadkach podejmują decyzje pochopnie, co kończy się w najlepszym przypadku zmarnowaniem pieniędzy. Niezależnie od tego czy kupujemy nasiona na parapet, na balkon, czy do ogrodu, musimy wiedzieć jakie gatunki roślin są nam potrzebne. Nie jest to wcale oczywiste. Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny wyrosną w naszym ogrodzie. Nie wszystkie też warto sadzić (po co nam warzywa, których nie mamy zamiaru jeść?).

Osoby kupujące nasiona (zwłaszcza gdy robią zakupy przez internet) mają skłonność do kupowania ich na zapas. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że nie jest to właściwe rozwiązanie. Pamiętajmy, że nasiona roślin mają określony termin przydatności. Po upływie określonego czasu ich zdolność kiełkowania zmniejsza się lub całkowicie zanika. Z tego też powodu nie powinno się kupować nasion na wagę (niska cena wynika z faktu, że duża część tych nasion jest niepełnowartościowa).

W żadnym wypadku nie kupujmy nasion roślin tylko z tego powodu, że są one modne. Jaki ma sens sadzenie w ogrodzie lawendy, kiedy nie przepadamy za jej zapachem. Lepiej zastanówmy się jakie są nasze rzeczywiste potrzeby.

Niedoświadczeni ogrodnicy często nie zdają sobie sprawy, że pewne rośliny lubią swoje towarzystwo, a inne nie mogą rosnąć obok siebie. Zanim wybierzemy konkretne nasiona sprawdźmy co już rośnie w naszym ogrodzie.

Zakup nasion kwiatów, warzyw i ziół – o czym jeszcze należy pamiętać?

Jeżeli chcemy cieszyć się obfitymi plonami powinniśmy kupić nasiona o długim terminie przydatności. Niestety zdolność kiełkowania wielu roślin spada pod wpływem wielu czynników.

Bardzo ważne jest, żeby kupować nasiona najwyższej jakości. Mamy największe szanse na ich zakup jeżeli zdecydujemy się skorzystać z oferty renomowanych producentów. Koniecznie przyjrzyjmy się opakowaniu nasion – powinno się na nim znaleźć zdjęcie rośliny, jej pełna nazwa, nazwa producenta, jak również – nazwa firmy, która była odpowiedzialna za pakowanie nasion. Na dobrze opisanej etykiecie powinniśmy znaleźć informacje dotyczące wielkości rośliny, jej terminu kwitnienia (jeżeli kupujemy nasiona kwiatów), terminu zbiorów, a nawet sposobu uprawy.

Cena nie powinna być dla nas jedynym wyznacznikiem zakupu. Nasiona znanych i sprawdzonych producentów są w prawdzie nieco droższe, jednak kupując je mamy gwarancję wysokiej zdolności kiełkowania. Nie możemy być tego pewni kupując nasiona z niepewnych źródeł (często okazuje się, że zakup tanich nasion na wagę ostatecznie jest mniej opłacalny).

Kupowanie nasion sprawdzonych producentów jest bardzo ważne w przypadku warzyw, ziół i kwiatów jadalnych – nasiona te pochodzą bowiem z upraw, gdzie nie stosowano szkodliwych środków ochrony roślin.

Jak zwiększyć swoje szanse na wysokie plony?

Jeżeli zależy nam, żeby nasze nasiona nie tylko wykiełkowały, ale również dały obfite plony – musimy zwracać uwagę na fakt pochodzenia rośliny. Zaleca się kupowanie jedynie nasion rośli pochodzących z naszej strefy klimatycznej. Jest to wyjątkowo istotne, gdyż tylko w przypadku takich nasion możemy mieć pewność, że roślina wytrzyma polskie przymrozki i zmiany temperatur. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć nasion wyprodukowanych w Polsce, jednak bardzo zależy nam na posadzeniu konkretnej rośliny, wybierajmy nasiona z krajów o zbliżonym do naszego klimacie (istnieje duże prawdopodobieństwo, że w polskich warunkach wykiełkują nasiona z Niemiec, czy Szwecji).

[Głosów:0    Średnia:0/5]