Ból przebijający. Objawy, leczenie, postępowanie z chorym

0
6035
Ból przebijający. Objawy, leczenie, postępowanie z chorym

Ból jest jedynym z typowych objawów choroby nowotworowej – według badań dotyka aż 80-90% chorych cierpiących na nowotwór w zaawansowanych stadiach choroby, a wśród chorych z obecnością przerzutów nowotworowych wynik ten sięga 100%.

Nieleczony ból jest przyczyną cierpienia, odbiera chęć walki z chorobą, może być przyczyną depresji, przez co negatywnie wpływa na rokowania wyleczenia. Nowoczesna medycyna pozwoliła jednak prawie całkowicie wyeliminować ból przewlekły. Inaczej ma się sprawa z bólem przebijającym, który należy do grupy bóli towarzyszącej chorobie nowotworowej, ale nie jest bólem stałym.

Objawy bólu przebijającego

Ból przebijający często mylony jest z bólem końca dawki – konieczna jest dokładna analiza każdego przypadku, bo  BP należy  kontrolować  w inny sposób. Ból przebijający pojawia się nagle, jego natężenie jest silne (znacznie przewyższające ból przewlekły) i maximum  osiągane  jest  najczęściej do 3 minut. Ból może być zarówno incydentalny (spowodowany czynnościami takimi jak ruch, kaszel, połykanie, defekacja) lub spontaniczny, niepowiązany z żadnymi konkretnymi czynnikami.

Leczenie bólu przebijającego

Dzisiejsza medycyna nie ma wątpliwości, że bóle przebijające powinny i mogą być skutecznie leczone, aby przynieść ulgę pacjenta w cierpieniu. Problem w ich leczeniu stanowi przede wszystkim natężenie bólu i szybkość jego postępowania – wymaga ono leku, który ma szybki i silny efekt działania. Do niedawna taka możliwość istniała tylko dla pacjentów hospitalizowanych, którym odpowiedni lek (na bazie morfiny, oksykodonu lub fentanylu) podawany był dożylnie, zaś dla osób przebywających w domach nie istniała skuteczna terapia bólu przebijającego. W chwili obecnej dostępne są leki na bazie fentanylu, podawane przez śluzówkę jamy ustnej lub w postaci donosowego sprayu, które wyróżniają się silnym działaniem i szybkim czasem reakcji – do 5 minut. Pozwala to na szybką ulgę w bólu, bardzo potrzebną osobom cierpiącym na nowotwór.

Ból przebijający nie tylko można, ale  trzeba skutecznie leczyć. Jeśli istnieje podejrzenie, że ten rodzaj bólu pojawił się u chorego, powinien on jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Pomimo, że ból przebijający występuje rzadziej, niż przewlekły ból nowotworowy, to znacząco obniża jakość życia chorej osoby. Szybkie działanie środków na bazie fentanylu gwarantuje ulgę w bólu, a na dodatek – można je bez problemu stosować również w warunkach domowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]