Czy trzeba walczyć z gorączką?

0
2880
Czy trzeba walczyć z gorączką?

Gorączka jest stanem, w którym organizm człowieka ma wysoką temperaturę powyżej granicy normalnej, za którą uznaje się 37,8 stopni Celsjusza. Pomiędzy 36,6 a 37,8 stopni Celsjusza mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Zdania lekarzy i samych pacjentów są jednak podzielone co do tego, czy należy zbijać gorączkę, czy raczej poczekać, aż organizm sam poradzi sobie z infekcją.

Z czego wynika gorączka?

Kiedy na termometrze pojawia się wyższa temperatura, od ogólnie przyjętej normy, wielu z nas sięga po leki przeciwgorączkowe. Czy słusznie? Niestety nie zawsze. Zwalczanie gorączki ma sens tylko wówczas, gdy jest ona naprawdę wysoka, czyli przekracza 38,5 stopnia Celsjusza.

Dzieje się tak dlatego, że gorączka to naturalna i co najważniejsze pożądana reakcja organizmu na początek infekcji. Jest wyrazem mobilizacji sił odpornych organizmu i dzięki niej stara się on przeciwstawić chorobie – z różnym niekiedy skutkiem. W wyniku podwyższenia temperatury ciała zahamowana zostaje proliferacja bakterii, co jest korzystne dla całego ustroju. Gorączka powoduje, że komórki układu immunologicznego zaczynają wytwarzać pirogeny endogenne, które dają sygnał do ośrodka termoregulacji w podwzgórzu, w wyniku czego podwyższa się temperatura ciała. Naczynia krwionośne położone bliżej skóry obkurczają się i nie może ona oddać ciepła.

Gorączka nie pozwala na rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów. Szybko one giną, co jest najlepszym potwierdzeniem sprawności działania układu odpornościowego pacjenta. Temperatura zmniejsza stężenie żelaza i cynku w osoczu, co hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii.

Kiedy zbijać gorączkę?

Eksperci z serwisu MedMe zalecają, aby w trakcie infekcji utrzymywać temperaturę ciała, tak u dorosłego, jak i u dziecka, poniżej wartości 38,5 stopnia Celsjusza. U najmłodszych pacjentów jest to szczególnie istotne z uwagi na możliwość wystąpienia drgawek gorączkowych. Są na nie narażone zwłaszcza dzieci do 5. roku życia.

Wysoka gorączka staje się bardzo niebezpieczna dla zdrowia małego pacjenta, który jednocześnie cierpi na choroby:

  • układu krążenia,
  • układu oddechowego, m.in. astmę,
  • ośrodkowego układu nerwowego.

Co podawać przy gorączce?

Jeśli gorączka jest wysoka, czyli temperatura ciała chorego przekracza 38,5 stopnia Celsjusza, można podać mu powszechnie dostępne preparaty przeciwgorączkowe. Wsparciem w zbijaniu gorączki mogą być chłodzące okłady na czoło lub kark oraz chłodne kąpiele, które nie powinny jednak trwać zbyt długo. Przy gorączce chory powinien dużo pić, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Konieczne jest zbijanie wysokiej gorączki, w granicach ponad 40 stopni Celsjusza. Należy wiedzieć, że gorączka w skali 41 stopni może wpłynąć negatywnie na pracę mózgu, wywołać śpiączkę oraz doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Przy takiej temperaturze u dorosłych może wystąpić groźna zapaść, a u dzieci drgawki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]