Bruksizm – coraz częściej dotyka społeczeństwo

0
2073
designed by Freepic.diller - Freepik.com

Bruksizm, nazwa która dla wielu brzmi dosyć enigmatycznie, odnosi się do bardzo popularnego problemu, który dotyka coraz większą część populacji. Bruksizm, mówiąc prostym językiem, to zgrzytanie zębami. Mimo tego, że ludzi nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę dolegliwość, to dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, chodź należy zauważyć, że z wiekiem maleje także liczba cierpiących na bruksizm, a ludzi po 40 nie dotyka już prawie wcale.

Nie należy jednak liczyć na to, że skoro istnieje spora szansa, że z wiekiem nam przejdzie, zgrzytanie zębami będzie prowadzić do bardzo wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Nieleczony może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, poważnych zwyrodnień stawów skronio-żuchwowych, które mogą prowadzić do bólów głowy i karku, a nawet powodować wady kręgosłupa – badania wykazały, że u ludzi cierpiących na bruksim bardzo często występują wady postawy. Sklepy posiadające asortyment dla stomatologów mają także w swojej ofercie produkty, które pomogą w walce z bruksizmem i zminimalizują ryzyko powikłań.

Kiedy należy udać do stomatologa?

Bardzo wyraźnym i odczuwalnym dla organizmu skutkiem zgrzytania zębami jest ból szczęki po przebudzeniu. Czasami problem jest na tyle głęboki, że trudno rozewrzeć szczęki o poranku. Kolejnym powodem do zainteresowania się bruksizmem z pewnością jest sukcesywnie pogłębiająca się nadwrażliwość zębów. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie zgrzytania nacisk na zęby jest kilkukrotnie większy niż podczas spożywania posiłków i żucia przez co ścierane jest szkliwo zębów, co z kolei prowadzi do odsłonięcia unerwionych części uzębienia. Aby wywrzeć odpowiednią siłę na zęby, aby zacząć nimi zgrzytać, trzeba mieć odpowiednio dobrze wyćwiczone mięśnie szczęki. Ludzi, który cierpią na bruksizm bardzo często mają mocno kwadratową szczękę, jest to właśnie efekt intensywnej pracy mięśni żuchwy.

Walka z bruksizmem jest bardzo trudna, gdyż ciężko określić właściwą przyczynę przez którą zgrzyta się zębami. Osoby z wadami zgryzu bardzo często cierpią nie tę przypadłość. Proces leczenia jest prosty, a przy okazji może zażegnać dwa problemy jednocześnie – bruksizm i wadę zgryzu. Jest też najłatwiejszy do zdiagnozowania.

Istotną rolę odgrywa też stres. Osoby żyjące dużym pędzie, narażone na stresowe sytuacje każdego dnia, odreagowują w ten sposób napięcie, które się u nich skumulowało. Bardzo często są to ludzie sukcesu, którzy każdego dnia żyją w stresie, ale nie tylko – wystarczy doświadczenie jakiejś traumatycznej sytuacji, aby zgrzytanie zębami stało się faktem. Często też niedobory magnezu objawiają się zgrzytaniem, więc warto zadbać o uzupełnienie potrzebnych organizmowi minerałów.

U dzieci częstą przyczyną bruksizmu są pasożyty. Oczywiście nie tylko najmłodszych może to spotkać, jednak są oni znacznie bardziej narażeni na zachorowanie, gdyż nie zachowują odpowiedniej higieny-  i trudno tego od nich wymagać, to tylko dzieci.

Domowe sposoby na walkę są nieskutecznie, jednak można spróbować znaleźć odpowiednie środki w sklepach, gdzie jest asortyment dla stomatologów. Leczenie bruksizmu jest bardzo ważne, dlatego nie należy bagatelizować tego problemu i jeśli istnieje podejrzenie, że zgrzytamy zębami, należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który pomoże  określeniu problemu i wdroży odpowiednie leczenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]