Co to jest endodoncja mikroskopowa?

0
10033
endodoncja

Stomatologia jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny, w której ze względu na silnie rozwinięty sektor prywatny usług nowinki techniczne są wprowadzane bardzo szybko. Jednym z narzędzi których wdrożenie do procesu leczenia było tylko kwestią czasu jest mikroskop stomatologiczny. Ze względu na to, że praca stomatologa odbywa się na bardzo niewielkiej przestrzeni mikroskopu używa się w kilku dziedzinach stomatologicznych jednak głównie w endodoncji mikroskopowej. Czy każdy z nas wie jednak co to jest endodoncja mikroskopowa?

Czym jest sama endodoncja?

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem zębów, w których doszło do zapalenia wewnętrznej, żywej tkanki zęba (na skutek zaawansowanej próchnicy) czyli miazgi. Zapalenie to wymaga jej usunięcia i dezynfekcji jamy zęba by uniknąć rozprzestrzenia się zakażenia na cały organizm. Drugim przypadkiem, który wymaga tego leczenia jest potrzeba wzmocnienia zęba przy rozległym zniszczeniu jego korony (dla lepszego utrzymania wypełnienia lub korony protetycznej).

Specyfika leczenia kanałowego

Opisywany dział stomatologii jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych i trudnych w całej stomatologii. Lekarze stomatolodzy w tej dziedzinie wykonują swoje czynności na niewielkiej przestrzeni, a obliczenia np. długości kanału określają do połowy milimetra!

Przypadek przypadkowi nierówny

Leczenie kanałowe (inna nazwa endodoncji) jest stosunkowo młodą nauką stomatologiczną. Jeszcze kilkanaście lat temu w przypadku powikłań ze strony miazgi zęba bardzo często leczenie odbywało się przez ekstrakcję zęba lub używano alternatywnej metody tzw. amputacji głębokiej, która jest obecnie niedopuszczalna w zębach stałych.

Kiedy zaczęto leczyć zęby kanałowo odkryto, że wykazują one bardzo zróżnicowaną anatomię komory i kanałów np. ząb trzonowy może mieć 2, 3, lub nawet 5 lub 6 kanałów!

W celu zakończenia leczenia zgodnie z obecnymi standardami należy odnaleźć wszystkie kanały korzeniowe i wypełnić je na prawidłową długość czyli do wierzchołka fizjologicznego. Wydaje się, że z pomocą mogłaby przyjść w tej kwestii rentgenodiagnostyka(czyli zdjęcia rtg) jednak przekroje kanałów są tak wąskie, że są często po prostu niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim.

Leczenie jest ponadto zróżnicowane ze względu na wiek pacjenta. W 2 dekadzie XX wieku leczy się kanałowo zęby również u ludzi starszych. Trudność polega na tym, że komora i kanały zęba zanikają wraz z wiekiem i ulegają zwapnieniu czyli tzw. obliteracji, przez co są trudniejsze do odnalezienia i opracowania.

W czym może pomóc mikroskop?

Mikroskop specjalnie przeznaczony do zabiegów stomatologicznych powiększa lekarzowi pole zabiegowe na tyle, że rozwiązuje wiele z opisanych problemów jednak wymaga również odpowiedniej wiedzy i umiejętności operatora. Ze względu na to, że praca stomatologa odbywa się na bardzo niewielkiej przestrzeni mikroskopu używa się w kilku dziedzinach stomatologicznych jednak głównie w endodoncji mikroskopowej. Czy każdy z nas wie jednak co to jest endodoncja mikroskopowa?

Stomatologia mikroskopowa, stwarza ogromne możliwości diagnostyczne i terapeutyczne. Niedostrzegalne gołym okiem lub przy pomocy lupy struktury stają się widoczne. W szczególnie trudnych przypadkach endodontycznych, np. powikłań typu złamanie narzędzia w kanale, perforacje, pęknięcia lub resorpcje, użycie tego specjalistycznego sprzętu jest niezbędne.

Zalety stosowania mikroskopu endodontycznego

  • mniejsza potrzeba wykonywania zdjęć rtg w niektórych przypadkach,
  • zlokalizowanie wszystkich kanałów w krótszym czasie, oraz bardziej dokładne ich opracowanie,
  • udrożnienie wąskich lub niedrożnych kanałów,
  • uniknięcie licznych powikłań jak uszkodzenie kości lub struktur korzenia,
  • naprawa już dokonanych powikłań np. usunięcie złamanych narzędzi.

Jakie są dodatkowe koszty?

Należy zaznaczyć, że leczenie pod mikroskopem jest procedurą odpłatną, czyli tego rodzaju sprzęt nie jest używany przy leczeniu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze dentyści korzystają z niego tylko w przypadku trudności w leczeniu tzn. bardzo często w powtórnym leczeniu kanałowym. To ile więcej zapłaci pacjent zależy od wielu czynników: od renomy gabinetu, użytych narzędzi, stopnia trudności przypadku. Zwykłe leczenie kanałowe kosztuje w zależności od ilości kanałów od 300 do 800 zł. Przykładowo niektóre gabinety doliczają przy używaniu mikroskopu dodatkowe 100 zł za każdy kanał (np. przy 4 kanałach dodatkowy koszt może wynieść 400 zł). W najgorszym wypadku koszty mogą być nawet dwa razy większe niż przy leczeniu tradycyjnym.

Czy warto?

Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy pacjent indywidualnie. Lekarze dentyści powtarzają jednak, że każdy ząb jest dla naszego narządu żucia niezastąpiony i nawet pozostawienie kilku zębów w jamie ustnej jest korzystne, ze względu na lepsze utrzymanie protez. Nie bójmy się więc tego groźnie wyglądającego sprzętu, gdyż jego stosowanie daje wg badań doskonałe rezultaty i otwiera nowe możliwości leczenia przypadków beznadziejnych, których jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy.

[Głosów:21    Średnia:2.5/5]